SON DAKİKA
Hava Durumu

The Bulgarian Time’ın Türkiye analizi ve Bulgaristan seçimleri…

Yazının Giriş Tarihi: 21.03.2017 21:07
gün sonra komşu Bulgaristan’da bir erken seçim var.
Yani 26 Mart Pazar günü…
Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu iki partinin kıran kırana yarış yapması bekleniyor bu seçimlerde.
Bulgaristan siyasetinin üçüncü partisi olan ve gücünü korumayı hedefleyen HÖH’ün, ırkçı parti ATAKA’nın eski milletvekillerine de listesinde yer verdiği söyleniyor..
Rus uçağı krizinin ardından Ahmet Doğan’ın Rusya yanlısı söylem ve politikaları nedeniyle HÖH’ten ayrılmak zorunda kalıp DOST Partisi’ni Lütvi Mestan ve arkadaşları yüzde barajını aşıp, parlamentoya girmeyi hedefliyorlar.
Bilindiği üzere Rus uçağı krizi ardından HÖH kurucu başkanı Ahmet Doğan’ın Rus yanlısı söylemleri HÖH’ten bazı milletvekillerinin ayrılmasına ve DOST adında yeni bir parti kurmalarına yol açmıştı.
 
* * *
 
26 Mart Pazar günü Bulgaristan’da yapılacak erken seçim ülkede yaşayan Türkler için olduğu gibi Türkiye için önemli kuşkusuz.
2014 yılında yapılan seçimlerde üyelerinin çoğunluğunu oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 14,8 oy oranıyla 240 sandalyeli mecliste 38 milletvekili kazanmıştı.
Bulgaristan'ın üçüncü büyük siyasi gücü ve ülke siyasetinde kilit parti olmuştu HÖH. 
Önümüzdeki seçimlerde HÖH’ün aynı oy oranını tutturması zor görünüyor.
Zira artık ülkede ikinci bir siyasi “Türk gücü” daha var.
Adı, DOST Partisi
Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar kelimelerinin Bulgarca ilk harflerinin birleşimi olan DOST26 Mart seçimlerine iddialı giriyor.
DOST Partisi daha önce yine HÖH'ten kopan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi ile ittifak yaparak Dost Birliği adıyla seçime giriyor.
Yani HÖH’ün yaptığı ırkçı bir parti olan ATAKA gibi bir parti ile değil!..
 
* * *
 
Bulgaristan'da 2011 yılında yapılan nüfus sayımında ülkedeki Türklerin sayısı 588 bin 318'di.
Bu sayı nüfusun yüzde 8,8'ine karşılık geliyordu.
Bu oran şimdiki 6 milyon 834 bin 278 olan seçmen sayısıyla oranlandığında ve Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşları da dahil edildiğinde yaklaşık 600 bin Türk seçmenin olduğu söylenebilir.
2014'deki genel seçimlerde HÖH, 487 bin 134 oy almıştı.
DOST ve HÖH işte bu 600 bin seçmenin desteğinin peşinde.
İkisinin de üyelerinin çoğunluğunu Türkler oluşturuyor.
İki parti şu anda tam bir rekabet halinde…
Ancak DOST Partisi Türkiye’nin açık desteğini almış bulunuyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bunu açıkça belirtti.
HÖH’ün listelerine Irkçı Faşist Parti ATAKA’dan ezanın durdurulmasını isteyen isimler almış olması HÖH hareketinin epey tepki toplamasına yol açtığı görülüyor.
 
* **
 
Türkiye 16 Nisan referandumuna, Bulgaristan 26 Mart erken seçimlere ve Avrupa’nın diğer bazı ülkeleri de önümüzdeki süreçte seçimlere hazırlandığı bir süreçte AB içinde Türkiye’ye karşı da bir cephenin oluştuğu açıkça görülüyor.
Almanya’nın teröristlere kucak açıp, destek vermesi, Hollanda’nın Kadın Bakanımız’ı konsolosluğa sokmaması gibi gelişmelerin ardından Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi’ni geri çağırması ve The Bulgarian Times gazetesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir aya kadar Bulgaristan’a saldıracağını savlaması cephe içine komşu Bulgaristan’ın da sokulduğunu gösteriyor.
 
The Bulgarian Times adlı Bulgar gazetesinin 19 Mart günkü analizine göre, Bulgar siyasetinin buna önlem alması gerektiği üzerinde duruluyor.
Türkiye’nin bir ay içinde Bulgaristan’ı işgal edeceği savı Avrupa’da Türkiye paranoyasının vardığı boyutları göstermesi açısından oldukça şaşırıcı olsa gerek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.