SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarım paydaşlarının büyük buluşması sürüyor…

Yazının Giriş Tarihi: 13.10.2017 21:42
Dün kapılarını bir kez daha ziyaretçilere açan BurTarım 2017sürüyor.
Geçtiğimiz yıl 48 farklı ülkeden ve Türkiye'nin 78 ilinden gelen 305.726 kişi tarafından ziyaret edilerek sektördeki liderliğini bir kez daha gözler önüne seren Bursa Tarım Fuarı bu yıl çok daha öne çıkacak gelişmelere sahne olacak gibi.
Hem sanayi hem de tarım kenti olan Bursa’da 7 ayrı salonda ve açık alanda bu yıl 15. kez kapılarını ziyaretçilere açan fuarın bu yıl 420'den fazla katılımcı firma ile bu kez 310 binden fazla ziyaretçiyi ağırlaması hedefleniyor.
Ürün çeşitliliğini ve verimliliği artıracak teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri topluca sunacak olan fuarlar süresince katılımcı firmalar ürün tanıtımlarını, sektördeki yenilikleri ilk kez fuar alanında 11-15 Ekim tarihleri arasında tanıtacak.
 
* * *
Traktörden fidana, süt sağım sistemlerinden sulama sistemlerine kadar birçok alanda faaliyet gösteren firmaların katıldığı BURTARIM 2017 ve Bursa 10. Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı, Ekonomi Bakanlığı ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) organizasyonuyla gerçekleşti.
Ayrıca üretici birlikleriZiraat Mühendisleri Odası ve ziraat odalarının da destek verdiği fuarın dünkü açılışı tüm paydaş temsilcilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.
Fuar alanı çevresinde park yeri sorunun yaşandığı fuara, hafta sonu daha yoğun bir ziyaretçi akımının olacağı öngörülüyor.
* * *                                                                                                
Bursa 341 bin hektarlık tarım arazisi, çok çeşitlilik gösteren tarımsal ürün deseni, yaklaşık 32 bin kayıtlı çiftçisi369 tarımsal kooperatifi26 üretici birliği4,9 milyarliralık tarımsal üretim değeri ve ülke ortalamasının üzerinde gerçekleşen tarımsal verimliliği ile Türkiye tarımsal hasılasının % 2'sini sağlamaktadır.   
Bursa, tarla tarımı ve aynı zamanda meyvecilik ve sebzecilikte de önemli bir yer edinmiştir.
Meyvecilik alan olarak tarımsal araziler içerisinde üçüncü sırada yer almakla beraber sağlanan gelir bakımından ilk sırada yer almakta ve Bursa toplam tarımsal gelirinin % 30'luk kısmını sağlamaktadır.                    Tarımın dış satım açısından Bursa’nın toplam dış satımı içindeki payı küçük görünse de bu Bursa otomotiv sanayi başta olmak üzere genel sanayinin çok fazla gelişmiş olmasından kaynaklanmaktadır.
* * *          
Bursa, bu tarımsal üretim verileri yanı sıra tarımsal sanayi bakımından da ülke genelinde söz sahibi durumundadır.                         Özellikle dondurulmuş gıdasüt işleme sanayimeyve suyu ile salça ve konserve üretimi tesisleri ülkemiz tüketimi yanı sıra dış satım bakımından da önemli paya sahiptir.                                                               Ancak kimi yapısal sorunlar nedeniyle Bursa’da da tarımda tam bir verimlilik henüz sağlanamamış görünmektedir.                                           Özellikle parçalanmış toprak sorunu bütün yasal düzenlemelere karşın hala sorun olarak ortada durmaktadır.                                                             Arazi toplulaştırması uygulaması ve havza bazlı üretim modeligeliştirilmelidir.                                                                                                         Bölgede hayvansal ürünlerin işlenmesine yönelik tesis kurulmasına kolaylıklar getirilmelidir.                                                                                 Meraların verimli kullanımıtarım dışı arazilerin değerlendirilmesi ve atıl tesislerinsektöre kazandırılması çalışmalarına hız verilmelidir. Büyükşehir Belediyesi, kendisi orada burada tesis kurmak yerine öncü ve destekleyici bir rol oynamalı, çiftçilerin projeye dayalı kırsal kalkınma programlarından daha yaygın yararlanabilmeleri için danışma hizmeti vermelidir.                                                                               
Tarım makinelerinden bitkisel üretim firmalarına, hayvancılık ekipmanlarından traktör modellerine, tohumdan tarım aletlerine kadar geniş ürün kapsamı ile dikkat çeken ve çeşitli panel ve konferansların da yer aldığı bu fuarın kapıları pazar akşamına kadar ziyaretçilere açıktır.       
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.