SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarım paydaşlarının büyük buluşması başladı…

Yazının Giriş Tarihi: 11.10.2017 22:01
Günümüzde tüm sektörlerde yaşadığımız gelişmeler ve pazarda meydana gelen yeni oluşumlar, tarımda da rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı bir ortam doğurmuştur.
Bugün artık salt kaliteli mal üretip pazara sürmek başarı elde etmek için yeterli görülmemektedir.
Günümüz koşullarında tüketiciler aynı malın değişik fiyat kalite ve biçimleri ile karşılaşabilmekte ve gereksinimi olan mal ya da hizmetin değişik seçeneklerini bulma şansına sahip olmaktadır.
Küreselleşme süreci, bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler, üretim olanaklarının çok genişlemiş olması gibi nedenlerle bir işletmenin ortaya çıkardığı en hızlı, kaliteli ve düşük maliyetli bir üretimin yöntemi, çok kısa bir süre içerisinde diğer işletmeler için de bir üretim standardı oluşturabilmekte ve işletmeler arası farklar giderek yok olmaktadır.
Böyle bir süreçte işletmeler tüketicilere direkt hitap ederek, zihinlerine farklı bir konum ve yorum katabilirse öne geçme şansı yakalayabilmektedir.
İşte fuarlar bu açıdan katılımcı firmalara önemli avantajlar sağlarken, üreticiler de bilgilendirilmiş olmaktadır.
Konumuz tarım ve tarım fuarları
Dün Bursa’da bu konuda önemli bir buluşma başladı…
 
* * *
Bursa, bir sanayi kenti olduğu kadar, aynı zamanda bir tarım kenti de.
Verimli ovaları, iklimsel özelliği ve sulanabilir arazileriyle Bursa tarımın önde gelen merkezlerinden biri.
Sanayi gelişmişliği öne geçse de tarım hâlâ önemli bir unsur.
Hele tarımsal sanayi ile birlikte tarım, ekonomi içinde sanayi ve ticaretten sonra ikinci sırada…
Dün ülke ekonomisinde de önemli bir paya sahip Bursa’nın tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir buluşma başladı.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da yine önemli bir buluşmaya ev sahipliği yapmakta Bursa.
Ülkemizde düzenlenen tüm tarım fuarları arasında önemli bir yere sahip olan Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları ismini dünyaya da yaymış durumda.
Tüyap Tarım Fuarlarının gerek ziyaretçi sayısı gerekse metrekare bakımından en büyük halkalarından olan Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları her yıl büyüyen ivmesi ile dikkat çekmekte.
Bu da Bursa tarımının, geldiği noktayı açıklaması açısından önemli…
 
* * *
Tüyap Tarım Fuarlarının gerek ziyaretçi sayısı, gerekse metrekare bakımından en büyük halkalarından olan Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları her yıl büyüyen ivmesi ile dikkat çekmekte.
Bu da Bursa tarımının, geldiği noktayı açıklaması açısından önemli…
Artan dünya nüfusuyla birlikte artan gıda gereksinimi; tarım ve hayvancılık sektörünü en stratejik sektör haline getirdi görüleceği üzere.
Tarım ve hayvancılık bakımından dünyada önemli bir yere sahip Türkiye’nin coğrafi ve iklimsel koşulları bakımından elverişli tarım bölgelerinden biri de Bursa yine bilineceği gibi.
Dünyanın 17. büyük ekonomisi, tarımsal ekonomik büyüklük açısından dünyada 7’nci, Avrupa’da ise lider konumunda olan Türkiye’nin batısında, ulaşım yollarının da merkezinde bulunan Bursa, bu konumuyla ciddi bir potansiyel taşımakta ve ciddi bir marka aynı zamanda.
 
* * *
Evet, tarım tüm dünyada olduğu gibi stratejik bir sektör…
Mevsimsel koşulların üretim ve kaliteyi yıldan yıla değiştirdiği tarım sektörü bu açıdan özellikle üzerine eğilinmesi ve korunması gereken önemli bir sektör.
Zaten devletin de konuyla ilgili düzenlemeleri, yaklaşımları yaygın bir şekilde uygulama alanında görünmekte.
Ne ki, yine de yapısal sorunlardan kaynaklanan kimi olumsuzluklar da sürmüyor değil.
Hiç kuşkusuz Türkiye’nin genelinde olduğu gibi Bursa’nın da tarımsal gelişmesini yavaşlatan, hızını kesen kimi yapısal sorunları da içinde barındırdığını da kabul etmek gerekiyor.
Tarımsal desteklemelerin daha yaygınlaştırılması, yerinde, zamanında ve gereksinim duyan kişi ve kurumlara yönlendirilmesi için kimi düzenlemelere gerek duyulduğun bilmek gerekiyor.
Türkiye’de tarımın sorunları içinde önemli bir yer tutan diğer bir konunun da verimlilik olduğunu kabul etmek gerekiyor…
Bunun için de başta arazi toplulaştırması ve havza bazlı üretim modelinin daha hızlı yaşama geçirilmesi zaruretini burada belirtmek gerekir. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.