SON DAKİKA
Hava Durumu

Şiddetli yağmura bir de dolu eklenince ekili alanlarda zarar büyük…

Yazının Giriş Tarihi: 19.07.2017 22:00
İstanbul’u vuran şiddetli yağış aynı zamanda Karacabey ve Mustafakemalpaşa’da dolu ile birlikte yüzde 90 hasara yol açtı.
 
Hafta başından bu yana özellikle Marmara Bölgesi’ni etkisi altına alan şiddetli yağış İstanbul’da yaşamı felç ederken, Karacabey ve Mustafakemalpaşa’da da tarımı vurdu.
Zarar büyük, iki ilçede ekili alanlarda ortalama zararın yüzde 90’a ulaştığı ortaya çıktı.
İstanbul’da yollar, metro durakları suyla doldu, ulaşım aksadı, evler, işyerleri zarar gördü, Bursa çiftçileri de ekmeğinden oldu…
İstanbul'a 1 günde son 32 yılın en yüksek yağışı düştüğü belirtiliyor.
Günün ilk yarısında metrekareye; Silivri'de 128 kg, Üsküdar'da 108 kg, Beykoz'da 85, Sarıyer'de 80 kg yağmur yağdı.
Bursa Karacabey ve Mustafakemalpaşa’da da bu oranın yüzde 65-70 seviyesinde olurken, bir de buna dolu eklendi.
Hem Başbakan Yıldırım ve hem de Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan İstanbul için, "Bu bir afettir, zararlar karşılanacak” dedi.
Bu açıklamalar Bursa’da da Ziraat Odaları’nı harekete geçirdi.
 
ZİRAAT ODA BAŞKANLARI VALİ KÜÇÜK İLE GÖRÜŞTÜ
 
Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon ve İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Kemalpaşa ve Karacabey’de bölgede daha önce benzerine hiç rastlanmayan hasar oluştuğunu söyledi.
Başkan Çelik, 9 Ziraat Odası başkanı ile yaptığı ilk toplantının ardından Bursa Valisi İzzettin Küçük ile görüştü.
Durumu Vali Küçük’e anlatan başkanlar daha sonra yağış ve doludan zarar gören bölgeleri dolaştılar.
Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Sezai Çelik, Yeni Marmara Gazetesi’ne yaptığı açıklamada zararın gerçekten büyük olduğunu, Kemalpaşa’da 70.000 dekar alanda, Karacabey’de de 10.000 dekar alanda ortalama yüzde 90 gibi korkunç bir zarar bulunduğunu açıkladı.
Başkan Çelik, “Hep söylüyoruz üstü açık fabrikayız çok zor bir mesleği icra ediyoruz, ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Kısacası Kemalpaşa’da sezon da bitti, yaz da bitti, çiftçi de bitti. Allah yardımcımız olsun. Başbakanımız bunun bir afet olduğunu belirtti. Durumu Vali Bey ile de görüştük, Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere yapılacak yardımların devreye girmesini bekliyoruz” dedi.
 
DOMATES, BİBER, KAVUN, KARPUZ VE MISIRDA BÜYÜK ZARAR VAR
 
Başkan Çelik, önceki gün sabah saatlerinde başlayan ve 45 dakika süren doluyla yağan şiddetli yağmurla birlikte Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde metrekareye 65 kilogram yağmur düştüğünü, yağmur ve doluyla birlikte Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerinin 10 köyünde 300 bin ton domates, biber, karpuz, kavun ve mısırın zarar gördüğünü söyledi.
Mustafakemalpaşa ilçesinin Durumtay, Çeltikçi, Koşuboğazı, Tepecik, Yeşilova, Ormankadı, Kumkadı mahallelerinde 80 bin dekar alanda 240 bin ton ürünün zarar gördüğünü, zararın çoğu yerde yüzde 95’lere ulaştığını belirtti.
Üreticinin köylerdeki tapuların yasal olarak bölünemediği ve müşterek olduğu için tarlalarına TARSİM'den sigorta yaptıramadığını,  devletin üreticilere destek olmasını beklediklerini söyledi.
 
* * *
Tarım riskli bir alan ve bu dünyanın her yerinde böyle kabul edilerek devletlerin ele aldığı ve çiftçiyi desteklediği bir durum.
Bu nedenle Türkiye’de de Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere yapılacak Destek ve Yardımlarla ilgili bir yasa bulunakta.
Yasa, zararın yüzde 40’ı geçmesi durumunda yardımın devletçe yapılabilmesine olanak sağlıyor.
Bölgedeki zararın yüzde 90’lara ulaştığı belirtiliyor. Kuşkusuz bu bilirkişilerden oluşacak bir komisyonla da onaylanacak.
Burada bir de sigorta konusuna değinmek gerekiyor…
Tarım sigortalarında devlet sigorta tutarının önemli bir kısına destek veriyor.
Ancak sigortalama işi henüz yaygınlaşamadığından ve bir de müşterek arazilerin bölünememesi gibi nedenlerle tarımda sigorta gelişemedi.
Sigortalama işinin yaygınlaşabilmesi bu müşterek tapu sorununa da bir çözüm getirilmesi gerektiği açık. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.