SON DAKİKA
Hava Durumu

Referandum sonrası dikkat ekonomide…

Yazının Giriş Tarihi: 25.04.2017 21:49
Türkiye’de bir süredir gündemin birinci sırasına yerleşen siyaset, yerini ekonomiye bırakıyor.
Referandum sonrası muhalefetin önemli bir kısmı oylama sonuçları üzerinde meşruiyet tartışması sürdürürken, kökü dışarıda bir kısım güçler de ekonominin temeline dinamit koyma denemeleri yapmaya başladı.
Ancak, referandum sonuçlarının Evet ile sonuçlanması ve bu sonucun değişmeyecek olması ile iç piyasalarda rahatlama da başladı öte yandan.
Dövizin ateşi düştü…
Aşağı doğru bir ivme başladı…
Hükümet kanadından yapılan açıklamalar,  öncelikli gündemin artık ekonomi olacağını gösteriyor.
Hafta başından itibaren ekonominin iki temel ayağında; reformlar ve ekonomik canlanmayı daha da güçlendirecek yeni destek ve teşviklerin geliştirilmesi yer alacak.
Süren destek ve teşviklerin sonuçlarına ilişkin de olumlu sonuçlar, artık daha net şekilde görülebilecek.
Ekonomide birçok önemli başlık da bu haftadan itibaren şekillenmeye başlayacak.
 
* * *
 ilk sırayı, bazı tarım ürünlerine yönelik yasaklayıcı tedbirlerin ortadan kaldırılması için Rus bakanlarla yapılacak görüşme alacak örneğin.
Türkiye’de gerçekleşmesi planlanan görüşmede, Rus tarafına ilişkilerin normalleşmesi için beklenen çabanın gösterilmesi iletilecek ve kısıtlamaların bir an önce kaldırılması talebi aktarılacak.
Yeniden Yapılandırma Yasası’nda süre uzatımı gündeme gelirken, bunun Haziran 2016’ya kadar olan vergi ve prim borçlarını kapsayan düzenlemede sürenin uzatılması öngörülüyor.
 
 
Başbakan Yıldırım’ın talimatıyla hazırlanan yasa tasarısının TBMM’ye gönderilmesi ve Mayıs ayında yasalaşması bekleniyor.


* * *
Önümüzdeki süreçte konu başlıklarından biri de Katma Değer Vergisi (KDV) Yasası’na yönelik revizyon çalışması olacak.
Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın “Hem yatırımcı, hem satıcı, hem de alıcı için yük” olarak tanımladığı ve en çok şikayet aldıkları konu olduğunu açıkladığı KDV sistemi, 3 ay içinde sektörün beklentileri de dikkate alınarak gözden geçirilecek.
Beyaz eşyada ÖTV, mobilyada KDV indiriminde sürenin Eylül ayına kadar uzatılmasına yönelik düzenleme de yürürlüğe girecek.
Proje Bazlı Teşvik Sistemi” için de başvurular alınarak değerlendirmeleri yapılırken, uygulamanın ilk örnekleri de yeni dönemde yaşama geçirilmiş olacak.
Dış satım geliri yarım milyar dolara yaklaşan oyun yazılım sektörünü liste başına yazan Ekonomi Bakanlığı, potansiyeli yüksek diğer sektörleri de mercek altına almayı sürdürecek.
 
* * *     
Teknik görüşmeleri süren Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi çalışmalarına da, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci liderliğinde hız verilecek.
Güncelleme için teknik görüşmelerin Haziran’da, çalışmaların tümümün de gelecek yılsonunda tamamlanarak, yeni anlaşmanın 2019 yılında yürürlüğe girmesi hedefleniyor. 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın döviz kurundaki oynaklığın zirveye çıktığı dönemde TL kullanımına yönelik çağrısıyla başlayan dış ticarette TL kullanımına yönelik takas anlaşması görüşmeleri de, ekonomi kurmaylarının gündemindeki yerini yeniden alacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.