SON DAKİKA
Hava Durumu

OSB’de 5 yıldızlı TIR parkı…

Yazının Giriş Tarihi: 04.07.2017 22:11
Türkiye’de, içeriden ve dışarıdan türlü engellemelere karşın çarklar dönmekte, üretim artarak sürmekte.
Gelişmiş ülkelerin çoğunda daralan ekonomilere ve sıfıra yakın büyüme rakamlarına karşın, Türkiye bütün olumsuzluklara karşın dış satımını artırabilme başarısını göstermekte.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, dış satım Haziran’da geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,8 artışla 12 milyar 70 milyon dolara ulaştı.
TİM, 2017'nin Haziran ayına ilişkin dış satım verilerine göre son 12 aylık dönemdeki dış satım geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,5 artışla 147 milyar 329 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.
Bursa, İstanbul’dan sonra en büyük üretim ve dış satım merkezi olarak gelişimini sürdürmekte…
Türkiye ekonomisinin dünya ile rekabet edebilir hale gelmesi için Bursa önemli bir merkez konumunda.
 
* * *
Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi unvanını elinde bulunduran Bursa OSB de Türkiye dış satımının önemli üslerinden biri ve en önemlisi.
 Yüksek standartlardaki hizmetleri sürdürebilmek için her türlü altyapı bakım hizmetinin sağlandığı OSB, 7 milyon metrekare alanında kurulu bulunan fabrikalar ile bu gün 50 bin kişiye iş sağlamakta.
Toplu arıtma sistemi ile atık suların müşterek sistemde arıtılması olanağı ile OSB, bugünlerde de dünyada salt 3 tane bulunan ve 4.'sü Bursa OSB bünyesinde kurulan bir TIR parkına da kavuşmuş durumda.
Uzun zamandır gereksinim duyulan TIR parkı projesi, bölgemiz sınırları içerisinde 32 dönümlük arazi üzerinde hayata geçirilmiş durumda.
Avrupa Parlamentosu Konseyi’nin 7 Temmuz 2010 tarihli Trans Avrupa Karayolu şebekesi boyunca güvenli TIR park alanları oluşturma kararı kapsamından yola çıkılarak hazırlanmış olan ve Label ölçütlerine uygun ülkemizin ilk projesi aynı zamanda. 
* * *
Dün, Bursa OSB bünyesinde kurulmuş bulunan bu TIR parkı ile ilgili bilgiler aldık Bursa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz’dan ve teknik heyetten.
Her zaman ilklere imza atan Bursa OSB, yine bir ilke imza atarak maksimum güvenli bir park alanı hayata geçirmiş.
Tesis, gümrük idaresince gümrük iş ve işlemleri için akredite edilmiş durumda.
Bursa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, yaptığı açıklamada TIR parkının son teknolojiye göre tasarımlanarak yapıldığını belirtti ve içerisinde bulunan gümrük ve idari personel için idari ofisler; kafeterya, oturma alanı, ibadet alanı, wc, soyunma alanı vb. bölümlerden oluşan sosyal tesisler ile dış satım taşıtları için muayene alanı, otomatik kantar vb. gereksinimleri karşılayan alanları tek tek gezdirdi.
7/24 yüksek çözünürlüklü kamera güvenliği, çevre uyumlu led aydınlatma ve tehlikeli araçlar kısmına özel olarak çekilen yangın tertibatı ile donatılmış TIR parkında konusunda uzman güvenlik personeli bulunmakta.
Park dünya standartlarında yani… 
 
* * *
Bilineceği gibi, bölge sınırları içerisinde taşıma yapan TIR ve kamyonlar zaman zaman cadde ve sokakları, cepleri işgal etmekte ve önemli ölçüde trafik yoğunluğuna ve güvenlik sorununa neden olmaktaydı.
Bu bölgeye gidip, gelenler bilirler…
TIR parkı, bu trafik yoğunluğu ve güvenlik sorunu da dikkate alınarak tasarlanmış…
Önemli bir gereksinimi karşılayacağı gibi park, aynı zamanda dış satım konusundaki hız ile de yakından ilintili.
İşlemler otomatik donanımla ve hızlı bir şekilde gerçekleşmekte.
Bir de şu Kapıkule’de Bulgaristan’ın neden olduğu sıkça karşılaşılan TIR kuyrukları da yaşanmasa!.. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.