SON DAKİKA
Hava Durumu

Neden ve nasıl bir kentsel dönüşüm?

Yazının Giriş Tarihi: 18.04.2017 21:54
Türkiye deprem kuşağı üzerinde bulunan bir ülke…
Yazık ki özellikle eski binaların çoğu da gelecek bir olası depreme dayanıklı değil.
Kocaeli depreminin ardından devlet ve özel sektör ayrı ayrı ve birlikte yenileme çalışması başlatarak önemli bir yol alındı.
Ancak daha yapılacak çok şey var…
Devletin yapacağı, vatandaşın da yapacağı çok şey…
 
* * *
Türkiye’de ortalama yılda depremden ölen insan sayısı bin dolayında…
Oysa Türkiye’nin depremden daha büyük bir sorunu var.
Trafik kazalarında yılda yitirdiğimiz can ortalama 10 bin…
Yani yılda depremden ölenlerin on katı…
Bu durum kuşkusuz deprem gerçeğinin es geçilerek, kentsel dönüşümün ıskalanmasını getirmez.
Nasıl trafik kazalarının azalışında son 10 yılda önemli bir gelişme sağlanmışsa Türkiye, depremden yiten canlarda da önemli bir azalma gerçekleştirebilir.
Hiç kuşkusuz kentsel dönüşümü, salt binaların sağlamlaştırıldığı bir proje olarak görmek de yanlış olur.
Kentsel dönüşümün sosyoekonomik ve kültürel boyutunu da görmek gerek.
Herkesin daha modern ve sağlıklı binalarda oturma hakkından hareketle de bu işe bakmak gerek.
 
 
* * *
 Zaten Van depremi ile hızlanan ve tüm Türkiye’yi içine alarak kentsel dönüşüm artık toplumumuzun gündemine oturmuş bunuyor.
Herkesin aklında “Bu iş nasıl oluyor, ben de yararlanabilir miyim?  Kentsel dönüşüm nedirYoksa evimi mi elimden alacaklar?” gibi sorular kurcalamaya başladı.                                                                         Hemen hepimizi ilgilendiren bu konunun aslında herkesin anlayacağı şekilde örnekler ile anlatılabilmesi gerekiyor…                                                                 Kentsel dönüşüm kısaca yeni yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında yasadır.                                                                                                            Bu yasaya göre; Türkiye’nin neresinde olursanız olun (mezra, köy, kasaba, ilçe, şehir) eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, deprem riskli, yıkıldı yıkılacak durumdaki evinizi, işyerinizi bu yasa ile devletin sağlamış olduğu kentsel dönüşüm kredisi, kira yardımı, belediye harç - vergi avantajlarını da kullanarak yeniden yapabilirsiniz.
* * *
Bursa’da bugün önemli bir toplantı gerçekleşiyor.
İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD)Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen "Nasıl Bir Kentsel Dönüşüm?' konulu forum bugün başladı.
Ülkemizde ekonominin lokomotifini, ortaya çıkarttığı katma değer ve istihdamın büyüklüğü ile hiç kuşkusuz inşaat sektörü oluşturmaktadır.
İşte böylesine stratejik bir sektörde ve Türkiye’nin ticaret ve sanayi merkezi konumunda olan Bursa’da başkanlığını Adil Gökçadır’ın yaptığı İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) önemli bir çalışma yürütmektedir yıllardır.
Şubat 2012’de 6306 sayılı yasa taslağının Bakanlar Kurulu ve Başbakan imzası ile TBMM’ne gönderilmesinin hemen ardından gerçekleştirilmesine çalışılan forum nihayet bugün BTSO Çok Amaçlı Salon'da gerçekleştirilebiliyor.
Bütün gün boyunca konu A’dan Z’ye konuşulup, tartışılacak.
Toplantının öğleden önceki bölümünde teknik ağırlıklı, öğleden sonraki bölümünde ise yerel yönetim başkan ve yetkilileri söz alarak konuyu enine boyuna tartışacaklar.
İlgililere duyulur….
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.