SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar Türkleri Platform toplantısı Bursa’da yapıldı

Yazının Giriş Tarihi: 20.11.2017 19:46
Rusya işgali altındaki Kırım’da bir süredir cezaevinde tutulan Kırım Tatar Milli Meclis Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ile Hilmi Ümerov’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesiyle serbest bırakılmalarını Türkiye’de bulunan Kırım Tatar Türk dernekleri gündemlerine taşıdı.
Türkiye’deki 50’ye yakın dernek, federasyon ve vakıfların ortaklaşa oluşturduğu ve yılın belli aylarında toplanan Kırım Tatar Türkleri Dernekleri Platformu, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit Başkanlığında geçtiğimiz hafta sonu Bursa’da toplandı.
Bursa Tüm Tatar Türkleri Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği ev sahipliğinde Bursa’da toplanan platform üyeleri son gelişmeleri değerlendirerek, sürmekte olan imza kampanya çalışmasını da gözden geçirdiler.
 
* * * 
 
Platform toplantısında, platform ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım'da cezaevinde bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov'un serbest bırakılmasının memnuniyet verici bir gelişme olduğunu belirtti.
Bir süre önce Rus mahkemesi tarafından Kırım'da hapis cezasına çarptırılan ve cezaevinde bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları Çiygöz ve Ümerov ile ilgili geçtiğimiz Eylül ayı sonlarında Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptıkları görüşmede Çiygöz ve Ümerov ile ilgili karar almışlardı.
Putin’in Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiği mektupla konuyu açan Kırım Tatar Milli lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun bu girişimi sonuç vermiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile görüşmesi sonuç vermiş ve Çiygöz ve Ümerov serbest bırakılarak önce Ankara’ya getirilmişler ve oradan da Kiev’e uğurlanmışlardı.
Bursa’dan Tüm Kırım Tatar Türkleri Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Öner ve dernek yardımcısı olarak benim de katıldığım Bursa’daki Platform toplantısında bu son gelişmeden doğan memnuniyet dile getirildi.
 
* * *
Ukrayna’ya bağlı otonom bir bölge olan Kırım’ın Ruslar tarafından resmen işgal edildiği 2014 yılına kadar son 10 yıl içersinde hemen her yıl dernek görevlisi olarak ziyaret ettiğimiz Kırım’da bugün Kırım Tatar Türkleri zor koşullarda yaşamakta ve baskı altında bulunmakta.
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014’de Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük mitingi organize ettiği gerekçesiyle tutulanmış, geçen ay da Rus mahkemesi tarafından 8 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
İlmi Ümerov ise ‘Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılar ve eylemlerde bulunmak’ suçlamasıyla Akmescit’te yargılandığı Rus mahkemesi tarafından 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
* * *
Bursa’daki platform toplantısında ayrıca diğer birçok konu başlığı yanında sürmekte olan imza kampanyası da gündeme geldi ve kampanyanın hızlandırılması için öneriler gündeme getirildi, kararlar alındı, birlikteliğin önemine vurgu yapıldı ve sürdürülmesi kararlaştırıldı.
Rusya’nın işgali altında bulunan Kırım’da yaşanan insan hakları ihlallerine ve Kırım’a özgürlüğün yeniden verilmesiyle ilgili olarak Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelerdeki diasporanın başlattığı ve 1 milyon imza hedeflenen kampanya sürmekte.
Toplanan imzalar 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü olması nedeniyle başta Birleşmiş Milletler ve UNESCO olmak üzere bu konuda etkili ve yetkili kurum ve kuruluşlara ulaştırılmış olacak.
Böylelikle Kırım işgaline bir kez daha uluslararası boyutta dikkat çekilmiş olacak. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.