SON DAKİKA
Hava Durumu

Karacabey, koruma ve gelişmeyi birlikte sürdürmeyi hedefliyor…

Yazının Giriş Tarihi: 26.04.2017 23:28
Tarım, sanayi ve doğal güzellikleriyle önemli bir potansiyele sahip Karacabey, bu değerlerin bir yandan korunması, öte yandan da geliştirerek sürdürmeyi amaçlamakta.
Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası bu amaçla önemli kent dinamiklerinden Karacabey Meslek Yüksek Okulu ile birlikte önemli bir çalışma içinde.
Bu amaçla 2005 yılında Karacabey’de iki gün süren ve 9 oturum, bir panel ve değerlendirme toplantılarında, Karacabey’in tarihi, kültürel ve sanatsal değerleri, doğal kaynakları, çevre ve turizm değerleri, tarım ve hayvancılığı, eğitim, sağlık ve spor yönü, kentleşme, sosyal yapı ile sanayi, ticaret ve ekonomik yapısını masaya yatırarak önemli bir bilgi şöleni gerçekleştirerek bunu kitaplaştırmış.
Böylece Karacabey hemen tüm kent dinamikleri ile bir döküm ortaya çıkarmış. 
Önceki gün Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Naci Güncü’nün davetiyle bilgi şöleni sonuçlarını içeren kitabın tanıtım toplantısına katıldık Karacabey, Ticaret ve Sanayi Odası’nda.
Toplantıda Karacabey ile ilgili son gelişmeleri de paylaştı Başkan Naci Güncü bizlerle.
 
* **
 
Verimli tarım arazilerine ve tarımsal sanayiye sahip Karacabey, kısa zamanda tamamlanması planlanan İzmit-İzmir otoyolu ve hızlı tren projesi ile yeni yatırımlara kapısını açarak Güney Marmara’nın üretim ve lojistik üssü olmaya aday bir ilçe.
Bu gelişmeleri yakından izleyen Ticaret ve Sanayi Odası ile diğer kent dinamikleri ortak bir akıl ile sürece katkı sağlamaya çalışmakta.
Kuşkusuz tarımsal potansiyel ile sanayi yapılanması arasında gelişebilecek olumsuzluklarda Karacabey adına gerekli tavrın da gösterilmesi amaçlanmakta.
Anlaşılan o ki, dışarıdan Karacabey adına etki edilmeye çalışılan kimi çevre örgütlerinin endişelerine karşı da kent dinamikleri olarak önerileri dikkate almakta ama “hem çorbam önümde dursun, hem karnım doysun” mantığında değil.
Sürdürülebilir bir yapının oluşması için ortak akıl ile hareket edilmekte.
Amaç, hem yeni gelişmelerden yararlanmak ve hem de olası tahribatı minimuma indirecek bir ortamın oluşmasına katkı sağlamak.
Bilgi şöleninde tüm bunlar enine boyuna tartışılmış ve ortak bir akıl ortaya çıkmış.
 
* * *
Tarımsal üretimin yanında ilçede kurulu bulunan ve dünyada 70’e yakın ülkeye dışsatım yapan Fimaks, Sezerler, Most, Sarten, Crown ve SÜTAŞ gibi firmaların da bulunduğu Karacabey için İzmit-İzmir Otoyolu kimi endişeleri de taşısa önemli bir fırsat.
Başkan Naci Güncü’ye göre ovadan geçen bu yolun Karacabey’in önemli tarım arazilerine çok fazla olumsuz bir etkisi yok.
Otoyolun verimli arazilerden geçerken toprak altına alınması belki olasıydı ama bu hem zaman ve hem de maliyet açısından uygun bulunmamış olabilir.
Kaldı ki 2023 hedeflerine varmak isteyen TürkiyeBursa ve Karacabey için bu yol çok önemli…
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.