SON DAKİKA
Hava Durumu

İnegöl Kent Konseyi’nden vefa gecesi…

Yazının Giriş Tarihi: 21.12.2017 20:06
İnegöl Kent Konseyi, Belediyesi işbirliği ile ‘İnegöllülere Vefa ve Hatırlama Gecesi’ düzenliyor bugün.
Yıllar öncesinin anılarının canlanacağı gecede, İnegöl’den yetişip başarılarıyla İnegöl ve Türkiye adına gurur kaynağı olmuş isimler İnegöllülerle buluşacak.
Bu yıl 4.’sü yapılacak olan ve nostalji kuşağına dönüşen programda aslen İnegöllü olan ama birçok kişinin İnegöllü olduğunu dahi bilmediği Türkiye’ye mal olmuş 18 isim, ilçe halkıyla buluşacak. Ülkemize ve kentimize değer katan görevlerde yer alan 18 İnegöllüye, gecenin anısına İnegölspor formaları ve onurluluk belgesi sunulacak.
Ülkemizin çeşitli yerlerinde, farklı alanlarda ciddi başarılar elde eden isimlerin hem ilçe halkıyla buluşması, hem de bu isimlerin plaketle onurlandırılması amacıyla yapılan programda bu gece eski anılar da paylaşılacak.
 
* * *
2014 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleştirilen İnegöllülere Vefa ve Hatırlatma Gecesi için Belediye Başkanı Alper Taban ve İnegöl Kent Konseyi Başkanı Haydar Cerrah, bu akşam Kent Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek geceye tüm İnegöllüleri davet ediyor.
Maalesef toplum için önemli olan kişilerin değerini geç bilen, fark eden bir toplumuz. Oysa hepimiz biliyoruz ki, değerlerimiz yaşıyorken, onlara vefa göstermek daha değerli, daha güzel” diyen İnegöl Belediye Başkanı Başkan Taban, kültürümüzde ve inancımızda son derece özel bir anlamı olan ‘vefa’ sözcüğünü yeniden öne çıkartıyorlar.
Amaçlarının kentin insan kaynaklarını ortaya çıkartırken, aynı zamanda da kentteki gençlere hedef göstermek olduğunu belirten İnegöl Kent Konseyi Başkanı Haydar Cerrah, vefanın saygının ve yaşarken hatırlamanın güzel bir örneğini göstereceklerinin altını çiziyor.
 
* * *
 
Yaşadığı topluma, çevresine iyi ve güzel şeyler yapanları unutmama, daha fazlasıyla karşılık verme, olarak tanımlayabileceğimiz vefa,  çok insani bir duygu kuşkusuz.
Gerek yaşarken ve gerekse öldükten sonra sevgi ve ilgiyi sürdürme vicdani bir duygudur da.
Hele yaşarken bu ilginin gösterilmesi kuşkusuz çok daha bir anlamlı…
Bu açıdan şahsıma yapılan davet beni fazlasıyla mutlu etti, onur duydum, gururlandım.
Bunu dünya gözüyle yaşamak anlamlı olan…
Böyle bir geceyi düzenleme fikrini ortaya atan, gerçekleşmesine emek veren herkese teşekkür ediyorum.
Kuşkusuz salt yaşayanlar için değil, bu dünyadan göç etmişlere de vefa göstermek hoş bir şey.
Onları anmak, anılarını yaşatmak yeni kuşaklara gelecek için umutlar vermek doğru bir davranış.
 
* * *
Hiç kuşku yok ki, insanların doğum yerlerini seçme gibi özgürlükleri bulunmamaktadır.
Her insan doğduğu, çocukluğunun geçtiği yeri önemser.
İnegöl’de doğup, büyüyüp bugün zorunluluk nedeniyle başka kentlerde yaşayan birçok İnegöllü bulunmaktadır.
Hal böyle olsa da İnegöl’ün ulaştığı ekonomik-sosyal ve kültürel düzey her İnegöllünün gurur duyduğu bir noktaya gelmiş olması açısından ayrı bir övünç vesilesidir.
İnegöl’de doğmak yahut sonradan gelerek İnegöl’de yaşamış olmak da aynı değerdedir, aynı güzelliktedir ve aynı önemdedir.
Önemli olan bu kente değer katmaktır.
Bu konuda başından beri emek verip, İnegöl’ün gelişimine katkı koyan sanayicisi, işçisi, köylüsü, sanatçısı, siyasetçisi tüm insanların ortak amacı kuşkusuz ortak bir kent kültürü oluşturmak olmalıdır.
Ülkemizin hemen her köşesinden ve hatta dünyanın pek çok yerinden kopup gelen insanların yaşadığı İnegöl, bugün önemli bir ekonomik merkez konumundadır.
İnegöl’ün bu ekonomik gelişmişliğine koşut ortak bir kent kültürünün de oluşturulması için yerel yönetimler başta olmak ezere, sivil toplum kuruluşları ve hepimizin tek tek çabası önemlidir.
Öncekiler de dahil olmak üzere, merhum Hikmet Şahin’in ardından 13 buçuk yıl belediye başkanı olarak İnegöl’e hizmet veren Alinur Aktaş’tan sonra görevi devralan yeni Başkan Alper Taban da yeni hizmetlerle çıtayı daha yükseltecektir kuşkusuz.
Alinur Başkan şimdi Bursa’da…
Önemli görevler bekliyor onu…
Bursa-İnegöl iç içe…
Artık yollar kısaldı, araçlar hızlandı.
İnegöl adeta Bursa’nın bir mahallesi olmuş gibidir.
Zaten Bütünşehir Yasası ile de bu statü her yeri kapsamaktadır.
İnegöl Belediyesi ve Kent Konseyi’nin bu anlamlı gecesinde buluşmak dileği ile… 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.