SON DAKİKA
Hava Durumu

Gıda etiketlerinde aldatmacaya son!..

Yazının Giriş Tarihi: 03.08.2017 21:54
Gıda etiketlerindeki bilgilendirmenin doğru, açık ve tüketici için kolay anlaşılır olması sağlanacak bir düzenleme yapıldı geçtiğimiz hafta içinde.
Etiketlerde gıdanın hastalıkları önleme, tedavi etme yahut iyileştirme özelliğine sahip olduğuna yönelik ifadeler bulunmayacak artık.
Söz konusu düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği tüketicinin gıda hakkında bilgilendirilmesi ile ilgili yeni uygulamaların yanı sıra toplu tüketim yerlerine getirilen yeni zorunlulukları da kapsıyor.
Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni düzenleme, gıda işletmecilerinin sorumluluklarını yeniden tanımlarken tüketicilere de güvenilir ve sağlıklı gıdaya ulaşma konusunda yeni olanaklar sunacak kuşkusuz.
Ayrıca tüketicinin yanıltılarak işletmeler arasında haksız rekabete yol açan kimi uygulamalar da ortadan kalkmış olacak.
 
* * *
Avrupa Birliği'nin ilgili mevzuatıyla uyum çalışmaları sonrası yeniden yapılan düzenleme birçok değişiklik ve yasaklamalar getirmekte.
Yönetmelik ile getirilen en büyük yenilik, hazır ambalajlı gıdaların etiketinde o ürünün beslenme açısından özelliklerini verecek olan beslenme bildiriminin zorunlu olması.
Beslenme etiketlemesi, eski yönetmelikte salt sağlık ve beslenme beyanı yapılan ürünlerin etiketlerinde zorunluydu.
Bunun yanında açıkta satılan ürünlerde alerjen uyarısını bilgilendirmenin zorunlu hale getirilmesi, ürünlerde bütün bileşenlerin listesinin bileşenler listesinde açıkça belirtilmesi ve bir kereden fazla dondurulduğu durumlarda ilk kez dondurulduğu tarihin belirtilmesi hükmü getiriliyor yeni olarak.
Gıda etiketleri bu sistem içinde gıda güvenliği açısından önemli bir araç hiç kuşkusuz…
Etiketlerde belli yasal kuralların olmasının gıda güvenliğinin sağlanması açısından olmazsa olmazlardan biri olduğu açık…
Yeni düzenlemenin AB standartlarına tam uyumu sağladığı belirtiliyor.
Bu yönetmelik ile getirilen en büyük yenilik, hazır ambalajlı gıdaların etiketinde o ürünün beslenme açısından özelliklerini verecek olan beslenme bildiriminin zorunlu olarak yapılması olacak.
Dolayısıyla yeni etiketlerde bulunacak zorunlu bilgiler daha sağlıklı ve güvenli gıdaya erişim olanağı verecek tüketiciye.
 
* * *
Geçenlerde Atatürk Caddesinde yeni açılan bir Şarküteriye girmiştim.
Peynirler, yumurtalar, tahıl ürünleri, süt, tereyağı gibi ürünlerin ağırlıklı olarak satışa sunulduğu satış mağazasında bal çeşitlerine bakarken bir genç gelip yanıma, “Beyim bunlar organik baldır” demişti.
Ben de kendisine, “Kardeşim bal zaten organiktir, değilse zaten o bal değildir’ demiştim…
Genç de kızarıp-bozararak yanımdan ayılmıştı!
Yine kimi belediyelerin açılmasına önayak olduğu Organik Pazarlarda yeni yönetmelik koşullarına uyum sağlanması da önemli…
Bu düzenleme hiç kuşkusuz kimi ‘Organik Ürün’ aldatmacalarının da önüne geçmiş olacak.
Gıda ve beslenmeyle ilgili yapılan ve yürürlüğe giren yeni düzenlemenin gıda da sağlık ve birçok güvenlik sorununu çözeceği kesin.
Tabii ki, denetim de önemli…
Sıkı bir denetim, koşullara uyularak üretilmiş gerçek anlamda sağlıklı ve Organik ürün yetiştiricilerinin haksız rekabetle karşılaşmalarının da önünü kesecektir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.