SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ve Türkiye…

Yazının Giriş Tarihi: 13.06.2017 21:04
Biliniyor ki dünya petrol rezervinin yüzde 64’ü Ortadoğu topraklarında bulunmakta.
Bu oran oldukça yüksek bir oran…
Bu yüzden ABD ve Batı ülkeleri için Ortadoğu stratejik bir öneme sahip.
Bu nedenle dünya gündeminden hiç düşmeyen Ortadoğu, siyasetteki etkin rolünü bugün çok daha ağırlıklı olarak korumakta…
Bu durum kuşkusuz Türkiye’yi de ilgilendirmekte yakından.
Bu, BOP projesi için Türkiye’ye verilen rolden ziyade Türkiye’nin konumundan, özgün koşullarından kaynaklanmakta daha çok.
Etnik, dini, siyasal farklılıklar gibi argümanların yanında asıl önemlisi de Türkiye’nin coğrafi konumu ve sınırları gerçekten.
Bu nedenle zaten Türkiye için de siyasetin merkezine oturmuş durumdadır Ortadoğu
 
* * *
 
ABD’nin, tek süper güç olarak dünya üzerindeki egemenliğini sürekli kılma stratejisinin bir boyutu olarak Büyük Ortadoğu Projesi’ni yeniden gündeme getirmesi, jeostratejik, tarihi ve kültürel özellikleri yanında bölgenin tek laik ve demokratik ülkesi olan Türkiye’yi ön plana çıkarmıştır bu nedenle.
Özellikle, ABD’nin Irak’ı işgalini izleyen ve bunun yol açtığı sorunların yoğunlaştığı aşamada Büyük Ortadoğu Projesi’ni yeniden canlandırırken, Türkiye’ye de ‘eş başkan’ rolü biçilmesi, başlangıçta bölge ülkeleri ve Türkiye’de geniş olarak olumlu karşılansa da, görüldü ki, bölge ülkelerinde, demokrasi, insan hakları, ekonomik kalkınma, eğitim gibi masum amaçların perde arkasında art niyet ve düşüncelerin olduğunu gösterdi sonradan.
İşte Katar örneği ortada…
 
* * *
 
Büyük Ortadoğu Projesi yahut tam resmi adıyla Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi ile Müşterek bir Gelecek ve İlerleme için Ortaklık Projesi, Amerika Birleşik Devletleri 43. Başkanı Bush hükümeti tarafından Büyük Ortadoğu adıyla duyurulan, en batıda Fas’ın Atlantik kıyılarından, en doğuda Pakistan’ın kuzeyindeki Karakurum yaylalarına, kuzeyde Türkiye’nin Karadeniz kıyılarından güneyde Aden ve Yemen’e kadar uzanan bölge…
Ve bu bölgede yer alan Müslüman ülkelere demokrasi götürmeyi ve bu ülkelerin pazarlarının açılmasını amaçladığı açıklanan, ancak bölgeyi ABD çıkarları doğrultusunda ekonomik ve politik şekillendirmeye dayalı bir proje bu BOP.
 
* * *
Kuşkusuz ABD bu planları yaparken aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de bu bölgeye ilgisini ve planlarını görmek gerekiyor.
Görülüyor ki, Amerika’nın bu planına AB de aynı düşünceyle bu projeye destek vermekte...
Ancak ne var ki, Arap ülkelerinden kimileri bu “hazır demokrasi paketi”ni değerlendirmeye alıp almama konusunu fazla düşünmeden buna sarıldılar!
Aslında Ortadoğu’yu, Arap ülkelerini yekpare, bir bütün olarak, aynı yörüngede görmek hatalı bir yaklaşım olur.
Amerika’nın bölgeye demokrasi getirmesiyle; sonlarının geleceğini ve kullanılıp bir kenara atılacağını gören diktatörlükler ile aslında bölgeye demokrasi falan getirilmeyeceğini bilenlerin Ortadoğu'sunda kimin kimden yana olması önemli… 
ABD’ye göbekten bağlı birçok Arap diktatörlüklerinin bulunduğu bir coğrafyada, böyle bir zaman sürecinde Türkiye gibi ülkelerin yapabileceği çok fazla bir şey olmasa da, haklıdan, mazlumdan yana tavır koyması önemlidir…
Türkiye’nin Katar’ın yanında yer alması, arabuluculuk için harekete geçmesi doğru bir tutumdur. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.