SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyük dönüşümü başlatan Başkan Aktaş’a kimi öneriler…

Yazının Giriş Tarihi: 16.11.2017 21:59
Göreve geldiğiniz gün Bursa’nın Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyen bir kent olduğunu belirterek “Çok çalışmaya, çok hesap kitap yapmaya ihtiyacımız var, sorunları bertaraf etmek için ekibimizin gerekirse revizyonlarla hızlı bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Bunun planlamasını yapacağız” dediniz.
Çalışmalarınız sürüyor…
Öncelikle Türkiye’nin de büyük bir derdi olan resmi plakalı araç saltanatına belediyede el atarak Bursalılar'ın dikkatini çektiğiniz gibi benzer birçok konuda değişimler gerçekleştireceğiniz görülmekte.
Buna hem Bursalılar'ın hem de AK Parti’nin gereksinimi var…
2019 seçimlerine giden yolda Bursa’nın yapacağı siyasi tercih çok önemli çünkü.
Bugünlerde herkes bir şeyler söylemekte doğal olarak…
Ancak AK Parti’nin adını dahi yanlış seslendiren kimi yeminli AK Parti düşmanlarından kimi yararcı kesimlerin bir yandan partinin genel siyasetini acımasızca eleştirirken öte yandan şahsınıza yerli-yersiz övgülerini fazla ciddiye ve dikkate almayacağınızı biliyoruz.
Neyin yapılıp, nelerin değiştirilmesi gerektiği konusunda şahsınız ve ekibinizin donanımlı olduğu biliniyor.
Ne var ki, yapacağınız çalışmalara ek olarak Bursalıların duyarlı olduğu, yapılmasını arzu ettiği kimi konuları dikkatinize sunmakta yarar görüyoruz.
Billboardlarda gördük, “Birlikte çalışacağız, birlikte başaracağız” diyorsunuz.
Biz de buna yürekten inanıyoruz.
 
* * *
Birinci öncelik trafik bilineceği üzere Bursa’da…
Doğu-batı hattında metroya paralel çalışan otobüs ve minibüslerin öncelikle hatta dikey çalışacak pozisyonun planlaması önemli.
Ardından da artık çağdaş kentlerde varlığı olmayan dolmuş uygulamasının ortadan kaldırılması da…
 
* * *
2006 yılında rahmetli Hikmet Şahin döneminde başlatılan, Türk sineması, Bursa kültür, sanat ve turizmi açısından son derece önemli olan İpek Yolu Film Festivali’nin yeniden eski işlerliğine kavuşturulması büyük bir istek.
 
* * *
Bütünşehir’ kapsamıyla hizmet sınırları genişleyen Bursa’da belediye bünyesinde oluşturulan Kırsal Kalkınma Dairesi ve kurulan Tarım A.Ş’nin yeniden ele alınarak, firmalara rakip değil, kırsal kesime yönelik öncü ve yol gösterici olacak bir şekilde yeniden revize edilmesi önemli.
 
* * *
Sayıları bile takip edilemeyecek noktaya gelen Belediye Sosyal Tesisleri’ne de bir neşter atmak gerekiyor.
Türkiye’ye büyük bir kambur olan ve vatandaşlar arasında fırsat eşitsizliği yaratan kamuya ait sosyal tesisleri devreden çıkarmaya çalışırken, Bursa’da belediye eliyle bunların sayılarının artırılması örtüşmüyor.
Önemli noktalarda ve satılamayacak olan birkaçının dışında bu tesislerin ya vatandaşlara kiraya verilmesi yahut da satılmasının en doğru olacağı açık.
 
* * *
Yıllardır bitirilemeyen sıcak su bölgesinde proje hızlandırılmalı… Bunun dışında termal suyun kullanılacağı halka açık büyük bir Hamam yapılması genel bir istek…
 
* * *
Kentin en görünen yüzü olan Kent Meydanı’na el atılarak, güzelleştirilmesi de genel bir istek…
Kent Estetiği Dairesi bile bulunan Büyükşehir’de bu zamana kadar buraya gerekli özenin gösterilmediği ortada.
İlk yapımdaki bordür ve parke taşlarının kırılanları yerine gelişigüzel kumu bol beton dökülerek işin geçiştirilmesi ve çirkinleştirilmesi hiç de hoş değil.
 
* * *
Yaptığınız çalışmaları basın yoluyla kamuoyu ile paylaşırken, basınla yapacağınız mutat toplantılarla salt soru sorma şansıyla birlikte görüş ve öneri de almanız yararlı olacak.
 
* * *
Meydan ve Caddelerdeki Billboard artışı önlenmeli, görüntü kirliliği yaratanların kaldırılması ve temizlenmesi de önemli bir konu.
 
* * *
Sıradan bir seçim olmayan 2019’za giden bu zorlu yolda, bu ve benzer birçok konuya eğileceğinizi bekliyor, siyasetteki ‘metal yorgunluğu’nun belediye bürokrasisinde de yaşanma olasılığını gözden uzak tutmayacağınızı umuyoruz.
Başarılar diliyoruz. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.