SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa’da Otomotiv Buluşmaları…

Yazının Giriş Tarihi: 13.11.2017 21:40
Türkiye yıllar sonra kendi marka otomobilini yapma kararı aldığı ve bununla ilgili çalışmaların başladığı bir süreçte ‘otomotiv başkenti’ Bursa’da bugün önemli bir buluşma gerçekleşiyor.
Bursa, bugün başlayan ve 3 gün sürecek, otomotiv sektörünün ilk uluslararası ikili iş görüşmeleri organizasyonu olan Bursa Otomotiv Buluşmaları'na ev sahipliği yapıyor.
Ticari heyetler ve ikili iş görüşmeleri amaçlı turlar organize eden Bursalı firma Karibu Turizm ile partner firması Advanced Business Events (ABE) işbirliğinde gerçekleşen Bursa Otomotiv Buluşmaları, otomotiv sektörünün yerli ve yabancı oyuncularını bir araya getiriyor.
Uluslararası düzeyde ikili iş görüşmelerinin yoğunlukta olması beklenen Bursa Otomotiv Buluşmaları’nda, 400 civarı yerli ve yabancı OEM, Tier 1 ve Tier 2 firmaları yer alacak.


* * *                        
 
Bursa Organize Sanayi Bölgesi (Bursa OSB) ve Ekonomi Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da desteklenen Bursa Otomotiv Buluşmaları’nın, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (AKKM) bugün başlıyor.
Bursa’da ilki bu yıl gerçekleştirilen Bursa Otomotiv Buluşmaları’nda yoğun ikili iş görüşmelerinin yapılacağı etkinlik 2 yılda bir yinelenecek ve yaklaşık 20 yıl sürecek.
Bu buluşmayı yerli otomobilimizin 2021’de piyasaya çıkacak olması açısından da ayrıca değerlendirmek gerekir kuşkusuz.
İş alanlarının yüzde 70’inin ikili iş görüşmelerinin oluşturması, bu buluşmaların ileriki yıllarda Bursa, Türkiye ve yerli otomobilimiz açısından önemi açık…
Ağırlıklı olarak Afrika ve Amerika kıtası ile yoğun çalışılacağı açıklanan ve dış satımcı Türk firmalara ürünlerini tanıtma olanağı sağlaması açısından bu buluşmalar yabancı delegasyonları Türkiye’ye getirerek ikili iş görüşmelerini organize etmesi önemli bir etkinlik.
Çünkü Ticaret ve Sanayi Odaları, İhracatçı Birlikleri, Organize Sanayi Bölgeleri gibi işbirliği kuruluşların sektörel ticari heyetleri ile yoğun temaslar sağlanacak.
 
* * *
 
3 gün boyunca dünya otomotiv devlerinin temsilcilerinin Bursa’da bir araya gelerek yeni modelleri, yeni siparişleri, trendleri, sektörün durumunu konuşacakları bu buluşmada Türkiye’den 120 dolayında firma olacak.
Dünyada daha önce Meksika, Kolombiya ve ABD’de düzenlenmiş olan bu etkinlik aynı zamanda Türkiye ile birlikte Avrupa’da da ilk kez yapılmış olacak.
Endüstrisi belirli disiplinlerle çalışan, kayıtdışılığın bulunmadığı, teknoloji yoğun faaliyetlerin olduğu, dış satım kg fiyatının ortalamaların 2-3 katına çıktığı bir üretim alanı olarak otomotiv sektöründe ülkemizin toplam dış satım içinde otomotiv endüstrisinin yüzde 20 gibi büyük bir orana sahip olması önemli.
Otomotiv Buluşmaları organizasyonunun Bursa’da gerçekleşmesine bu açıdan da bakmak gerek.
2021 yılında piyasaya çıkacak yerli elektrikli otomobilimizin daha şimdiden 11 bin adeti aşan siparişi göz önüne alınacak olarsa, Türkiye otomotiv sektörünün dünyaya daha çok tanıtımının gerçekleşeceği bu buluşmalarda, etkinlik boyunca yapılan konferanslarla yabancılara Türkiye’nin sektörel durumu ve girişimi başlatılan yerli otomobilimizi de tanıtma fırsatı bulunulacağı açıktır. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.