SON DAKİKA
Hava Durumu

Bennur Karaburun’un mücadelesi…

Yazının Giriş Tarihi: 07.01.2018 21:35
Geçirdiği trafik kazası sonrası yaşadığı sıkıntılı dönemleri atlatarak ailesine destek olmak için seyyar satıcılık yaparken aynı zamanda ikinci üniversiteyi bitiren ve 7 Haziran seçimlerinde, ardından da 1 Kasım seçimlerinde 2. kez AK Parti Bursa Milletvekili seçilen Bennur Karaburun, geçtiğimiz hafta gazetemize iadeyi ziyarette bulundu.
Geçen yaz Mecliste ziyaret ettiğimiz Karaburun o günden bu güne yaşadıklarını ve Meclis çalışmalarını anlattı.
Görüşmemizin ayrıntılarını geniş biçimde bu gün gazete Yeni Marmara’da bulabileceğiniz Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, kendinden beklenen performansın da ötesinde siyasi sorumluluklarını büyük bir özveriyle Mecliste yerine getirmekte ve engellilerin sorunlarına çözüm bulmaya çalışmakta.
Karaburun’u sıkça Bursa programlarına katıldığını izlerken, aynı zamanda onu Türkiye’nin diğer bölgelerinde de gönüllü Milletvekili olarak görmek olası.
Kendisiyle Dünya, Türkiye ve bölge sorunları üzerine ve elbette Türkiye’deki engelli yurttaşların sorunları ve varılan nokta üzerin söyleştik.
Sıcak bir ortamda, içten bir yaklaşımla süren söyleşimizde kuşkusuz değinemediğimiz konular da kaldı.
Yeniden görüşme sözüyle bunlara ileride değineceğimizi belirtmem gerek.
 
* * *
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Bursa’da kendisinin de içinde bulunduğu bir tedavi sorununu anlatmak için görüşmesi sırasında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanında bulunanlara ve özellikle zamanın Çalışma Bakanı, Bursa Milletvekili Faruk Çelik’e, “Neden bu arkadaşı milletvekili listesine koymuyorsunuz” sözüyle yazgısı değişen Milletvekili Bennur Karaburun’a tedavi sürecini ve devletin bu konuda yaptıklarını, aynı durumda tedavi bekleyenlerin durumunu sorduk…
Kök hücre tedavisi ile ilgili yaptığı çalışmalarla Türkiye’de de önemli bir duyarlılık geliştiğini ve bunla ilgili çalışmaların arttığını belirten Karaburun, çok yol alındığını ve yakın sürçte önemli gelişmelerin yaşanacağına inandığını söyledi.
Kendisinin Kök Hücre Tedavisi ile önemli bir tedavi süreciyle iyileşme yaşadığını bunu diğer hastalara da önerdiğini belirten Karaburun devlet desteği ile ilgili de önemli gelişmeler yaşandığını, üzerinde daha da çalışılması gerektiğini, daha iyi bir noktaya gelmesi gerektiğini belirtti.
 
* * *
Engelliler İdaresi Başkanlığı'nca yapılan araştırmaya göre, Türkiye nüfusunun yüzde 12,29'unu engelliler oluşturuyor.
Bu oranın yüzde 9.70'ini süreğen hastalığı olanlar, yüzde 2,58'ini ise ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ile zihinsel engelliler oluşturuyor.
En fazla engelli nüfusun Marmara bölgesinde bulunduğu da araştırmanın diğer bir sonucu…
Araştırma, genel olarak engelli bireylerin yüzde 68'inin yaşadığı çevrede engeline bağlı herhangi bir düzenleme bulunmadığını ortaya koyuyor.
Gerçi son yıllarda yerel yönetimler ve kimi kurumların daha duyarlı olarak düzenlemeye yöneldikleri görülse de bu konuda hala sorunların olduğunu söylemek olası.
Genel olarak engellilerin eğitim, sağlık, bakım ve iyileştirme konularında son yıllarda büyük gelişmeler yaşandığı açık.
Çalışma konularında da gerekli düzenlemelerin yasal olarak gerçekleştirildiği ama uygulamada da kimi sorunların sürdüğü ortada.
Konuğumuz Milletvekili Bennur Karaburun’a bunu da sorduk…
Karaburun, engellilerin çalışmalarıyla ilgili yasal düzenlemelerin belli oranda yapılmış olduğunu ama uygulamadan kaynaklanan sorunların da bulunduğunu belirterek, Türkiye genelinde yaptıkları çalışmalarla yasanın uygulanmasına çalıştıklarını, uygulamayanlara kesilen cezalardan oluşan paraları oluşturdukları bir havuz ile yine bu toplanan paraları engelliler için kullanılmasını sağladıklarını belirtti.
Karaburun ayrıca, her insanın bir engelli olma potansiyeli taşıdığı gerçeğinden hareketle engelli sorunlarına eğilmek için illa engelli olunmasının gerekmediğini, kendisinin salt engelli olmasının faza şey değiştirmeyeceğini, zaten tek başına hareket etmediğini, arkasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi güçlü bir destek olduğunu sözlerine ekledi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.