SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkan Aktaş önce resmi araç saltanatına el attı…

Yazının Giriş Tarihi: 07.11.2017 21:49
Türkiye resmi araç sayısı bakımından Avrupa’daki bütün ülkelerin çok üzerinde…
Söz gelimi hemen aynı nüfusa sahip olduğumuz Almanya’da resmi araç sayısının 10 bin dolayında olduğu ama bu rakamın Türkiye’de 100 bini aştığı görülmekte.
Bu rakama kiralama yoluyla kullanılanlar da hariç…
Lojman ve sosyal tesisi açısından da Türkiye adeta bir cennet gibi yüksek bürokrasiye!..
Kamuya ait toplamda 237 bin adet lojman ve sosyal tesis olduğu biliniyor.   
Merkez Bankası, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Planlama Teşkilatı, bakanlıklar, Devlet Su İşleri, belediyeler, Maliye, sendikalar da dahil akla gelebilecek bütün kamu kurumlarının Türkiye genelinde tesisleri var.
Maliye Bakanlığı her yıl bu tesislerin ücretlerini yayımladığı bir tebliğle belirliyor.
Ve bunlar komik rakamlarla da kurumlarının personellerine veriliyor.
Kökeni Sovyetler Birliği dönemine dayanan, çoğu cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan ve hiçbir sosyal amaç taşımayan, çoğu da sahil şeritlerinde, yılın az bir kısmında kullanılan bu sosyal tesislerin özelleştirilerek ekonomiye kazandırılması gerekiyor.
AK Parti ilk iktidar yıllarında bu konuya eğilmiş, halkta büyük bir heyecan yaratmış ve desteklenmişti.
Ve kimi satışlar gerçekleşmişti…
Sonra durdu…
 
* * *
Konu 2018 yılı bütçesi için de gündeme gelmiş ancak tasarıya ne yazık ki gülünç bir rakam konmuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıkça vurguladığı bürokratik oligarşinin direnç göstermesinin mi hâlâ etkili olduğu bilinmez ama bunun 2018 yılı bütçe tasarısının meclisteki görüşmeler sırasında yeniden gündeme getirilip, en azından esaslı bir miktarın elden çıkarılacağını ummak istiyoruz.
Bu bağlamda resmi araç saltanatı ile ilgili Bursa’da yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın el atması bu umutların yeniden artmasına neden oldu.
Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve görevine ezberleri bozarak başlayan Alinur Aktaş’ın, belediye bünyesindeki tüm makam araçlarını otoparka topladığını ve bütün daire başkanlarının evlerine metro ile gitmeleri talimatı verdiğini öğrendi kamuoyu…
Yeni Başkan Aktaş’ın bu icraatını önümüzdeki süreçte Bursa’da önemli değişimler yaşanacağının işareti olarak görmek gerektiği açık.
 
* * *  
Başkan Aktaş’ın, göreve başladıktan bir gün sonra bütün müdür ve daire başkanlarına ait tüm makam arabalarının otoparkta toplatılması talimatı vermesi ve müdür ve daire başkanlarına evlerine metro ile gitmesini önermesinin ardından Bursa’da su fiyatlarına da el atacağı ve ucuzlatacağı beklentisi konuşulmaya başlandı şimdi.
Bunun dışında trafik sorununa da ivedilikle el atıp, doğu-batı metro hattına koşut çalışan belediye otobüslerinin ve minibüslerin yine ivedilikle, bu hatta dikey çalışacak bir yapılanmaya gidilmesi de büyük bir beklenti ve hatta zorunluluk.
Ve ayrıca artık Bursa trafiğinin taşıyamadığı dolmuş taksilerin devreden çıkarılması…
Başkan Aktaş'ın Erdoğan'la Beştepe'de yaptığı görüşmede, Cumhurbaşkanı'nın Bursalılar'ın yüzünü güldürecek adımları ivedilikle atması talimatı da ele alınacak olursa Başkan Aktaş’ın Bursa’da önümüzdeki süreçte epey ezber bozacağı açık.
Ancak bütün bunların da kadro ile olacağı açık ve bunun da önümüzdeki günlerde başlayacağı beklenmeli.
Ve bu süreçte hemen bütün Bursa’nın Başkan Aktaş’a destek vermesi de…  
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.