SON DAKİKA
Hava Durumu

BALKANTÜRKSİAD artık koca bir aile…

Yazının Giriş Tarihi: 26.11.2017 21:56
Altı yıl önce Naci Şahin kurucu başkanlığında yola çıktıklarında bir avuçtular.
Balkan ve Anadolu topraklarının büyük enerjisini harekete geçirmeyi amaçlıyorlardı.
6 yılı geride bırakıp 7. Yıla giren BALKANTÜRKSİAD, şimdi koca bir aile oldu.
Her yıl Türkiye ekonomisi için milyarlarca dolar katma değer üreten Balkan kökenli, Türk İş Adamları BALKANSİAD çatısı altında kenetlendiler.
Kısa bir süreçte de federasyona dönüşmeyi öngörüyorlar.
Hedefleri, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın temel hükümleri çerçevesinde, ülkemizin dünyanın en güçlü ilk beş ekonomisinden birisi olmasını sağlayacak çalışmalarla, bu toprakları uygarlığın, sanatın, bilimin ve demokrasinin kalesi haline getirecek faaliyetleri her platformda desteklemek ve geliştirmek.
Temel ilkeleri de, toplumun beklentilerinin gerisinde kalan,  salt yanlışları gören, eleştiren bir SİAD değil, yapıcı ve kamu yararını gözeten de bir denek olmak.
19. Sinerji toplantılarında 400’ü aşan üyelerinin çoğunluğunun eşleriyle birlikte katılımıyla yine bir araya gelen dernek üyeleri gelinen noktanın gururu ve geleceğe yönelik umutlarının heyecanı içindeydiler.
 
* * *   
 
BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan geceyi açış konuşmasında
BALKANTÜRKSİAD olarak, bir yandan yurtdışı ekonomi zirvelerini sürdürdüklerini, diğer yandan da üyeler arasındaki ilişkiyi geliştirerek sinerjiyi artırmak ve Balkan ülkeleriyle ilişkileri geliştirerek kalıcı eserler bırakabilmek için çalıştıklarını söyledi.
Balkan ülkeleri ile ekonomik ilişkilerin daha da geliştirmesine katkı sağlayacak olan BALKANTÜRK Ticaret Merkezi kurulması konusunda çalışmaların sürdüğünü de belirten Tunakan, Ekonomi Bakanlığı ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile görüşmelerin çok olumlu geçtiğini ve çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.
Gecenin onur konuğu eski bakan ve Bursa Milletvekili Müezzinoğlu’nun konuşması ilgiyle dinlendi.
Müezzinoğlu, son günlerde M. Kemal Atatürk ile ilgili söylemler ve Ana muhalefetin yaklaşımına göndermelerde bulundu.
Atatürk’ün önemsediği iki temel direktifine vurgu yaparak asıl olanın O’nun adının daha çok seslendirilmesi değil, O’nun hedeflerine ne ölçüde katkı yapıldığının olması gerektiğinin altını çizdi.
Egemenliğin kayıtsız, koşulsuz Millette olduğu ve Türkiye’nin Çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkartılması hedeflerine kimin daha çok çaba gösterdiğinin önemini belirtti.
 
* * *
 
Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı ve aynı zamanda AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun yanı sıra, AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda BALKANTÜRKSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Dr. Aytuğ Onur, BAL-GÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan ile çok sayıda çeşitli STK temsilcilerinin katıldığı gecede BEV Başkanı Naci Şahin ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman İnan’ın konuklarla tek-tek ilgilenmeleri, sıcak yaklaşımları ve yüzlerindeki heyecan görülmeye değerdi.
 
* * *
Başkan Tunakan’nın söylediği gibi, Muhacirlik çeşitli zorluklara dayanabilmek demektir.
Bütün Muhacirler bu zorlukları yaşadı.
Ancak Muhacirler, geçmişi unutmadan yarınları hedeflemeyi, bunun için çok ama çok çalışmayı gerektiğini bilen insanlar.
BALKANTÜRKSİAD Evi’nin açılışında bulunamamıştım…
İlk fırsatta gidip, birlikteliğin ortaya çıkardığı bu güzel mekânı ziyaret edeceğim için ben de heyecanlıyım.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.