SON DAKİKA
Hava Durumu

Altepe’nin ayrılışı ve sonrası…

Yazının Giriş Tarihi: 24.10.2017 21:58
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “liderimiz ve partimizle ters düşmeyiz” deyip görevi bıraktı önceki gün.
Bu kararın Altepe için zor bir karar olduğunu söylemiş ve bu konunun kırıp dökmeden, sarsmadan ve başkanın onurunu zedeleyecek kimi gelişmelere meydan vermeden gerçekleşeceğini değerlendirmiştik önceki günkü yazımızda.
Öyle de oldu…
39 yıllık siyaset yaşamında hiç kavgacı olmayan Altepe, gelişmeler karşısında hizmet etme şansı kalmadığını belirterek, “Verilmeyecek hiçbir hesabımız yoktur” diyerek parti kararına uydu.
AK Parti’deki işleyişi bilmeyenlerin birkaç gündür yazıp çizdikleri ve yaptıkları bütün analizlerin kuşkusuz gerçeklerden kopuk birer spekülasyon niteliğinde olduğunu yazmış ve bunları dikkate almanın pratik, hukuki ve hatta ahlaki bir yararı yok, demiştik.
Altepe’yi ve AK Parti’yi iyi okuyamayan yahut çıkan dumandan ateş bekleyenler yanıldıklarını çabuk anladılar.
Fitne beklentileri boşa çıktı yani…
Birkaç gün öncesine kadar onu yerden yere vurup ardından “Diren Recep” diyerek, çıkacak kargaşadan medet umanların hevesleri kursaklarında kaldı.
 
* * *
Başkanlık görevini bıraktığını açıklayan Altepe, Bursa’ya hizmet etmek, dert ve sıkıntılarını çözmek için bir dönem Osmangazi, iki dönem Büyükşehir ve öncesi de bir dönem Belediye Meclis üyesi olarak 20 yıla yakın Bursa için çalıştı…
Önemli çalışmalara imza attı Bursa’da…
Bu süreçte Bursa önemli bir değişim geçirdi…
Altepe, gelişmeler karşısında parti kararına da “çatışma yok” diyerek uydu.
Hasar vermeyeceklerinin altını çizdi ve bugüne kadar olduğu gibi hizmet anlayışlarını sürdüreceklerini belirtti.
Hayırlısı olsun…
 
Her dönem Bursa, Türkiye ortalamasının üzerinde oyunu korudu…
Bursa halkı karşısında güven puanını hiç düşürmedi Altepe.
Ancak son aylarda yapılan kamuoyu yoklamalarının ne olduğunu bilemesek de, öngörümüz o ki, 2019 seçimleri AK Parti ve Türkiye için çok önemli ve Bursa’dan şimdikinin üzerinde bir beklentinin olduğu açık.
 
* * *
 
Şimdi ne olacak?
AK Parti yönetimi tarafından Türkiye genelinde başlatılan değişim- dönüşüm projesi sürüyor…
Bursa’da da bu uygulamanın içinde bir büyükşehir olarak gereken yapılacak.
Altepe’nin yerine bir başka meclis üyesi getirilecek…
Parti tüzüğü, prosedür yasal çerçevesi içinde bir AK Partili yeni başkan olacak.
Ancak son söz, kuşkusuz Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’a ait olacak.
 
* * *
 
Evet, bu istifanın ardından yeni başkanın nasıl seçileceği merak konusu şimdi…                                                                                           Belediye başkanının istifası halinde yeni başkanın nasıl seçileceği Belediye Yasası’nda düzenleniyor.                                                                                                     Buna göre, Bursa Valisi İzzettin Küçük, 10 gün içinde İl Belediye Meclisi'ni toplantıya çağıracak.                                                                          Meclis'te yapılacak belediye başkanlığı seçiminde adaylar için birinci ve ikinci tur için üçte iki çoğunluk aranacak.                                                             İlk iki turda başkanın seçilememesi halindeyse, üçüncü turda salt çoğunluk aranacak.                                                                                     Gösterilecek aday konusunda kuşkusuz parti içi ve kamuoyunda önemli danışmalar yapılacak ve parti üst yönetimi karar verecek.                    Burada hiç kuşkusuz ki, Başkan Altepe’nin görüşüne de önem verilecek.                                                                                                                     Ve yine ayrıca Bursa Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun işaret edeceği isim de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararında etkili olacak.
 
* * *
Kulislerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ismi geçen adaylardan öne çıkanı İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş.
3 dönemdir görevde olan Başkan Aktaş, İnegöl’de önemli bir yerel yönetim örneği göstermiş bir başkan.                                                                                                                                     “16 yaşını tamamlamış bir partinin ve iktidarda 15 yılını tamamlamış bir partinin belirli revizyonları ve sıçramaları yapması gerektiğini en iyi bilen cumhurbaşkanımızdır” diyen Başkan Aktaş ile birlikte Büyükşehir Başkan yardımcıları Abdullah Karadağ, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yine Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdülkadir Karlık ve Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin de isimleri kulislerde dolaşmakta.
Ancak yukarıda da değindiğimiz gibi süreç işlemekte ve çok farklı bir isim de ortaya çıkabilir kuşkusuz.
Ne ki, Alinur Aktaş ile İl Başkanı Ayhan Salman’ın aynı ilçeden olması uyumlu çalışma açısından artı bir unsur olsa gerek…
Yeni başkanın 2019 seçimlerine kadar mı, sonrası için mi düşünüleceği önemli burada.
Geçici bir isim belirlenecekse eğer bu, 2019 için Faruk Çelik ismini öne çıkaracak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.