SON DAKİKA
Hava Durumu

Akşener’in partisi “İYİ” mi?

Yazının Giriş Tarihi: 29.10.2017 22:03
Geçtiğimiz hafta ortasında Meral Akşener, yeni partisi İyi Parti’nin resmi kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na verdi.
İsmi ve logosu son güne kadar gizlenen İYİ Parti’nin iyi mi, kötü mü olacağı ileride belli olacak ancak söyleminde beklendiği gibi göze çarpan ilk farklılık 16 Nisan referandumu ile Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçen Türkiye’nin eğer iktidar olurlarsa bir yıl içinde yeniden parlamenter sisteme geçileceğini belirtmeleri…
Kurucu kadrosu dışında diğer isimlerin kimler olacağı, Türkiye’nin sorunlarına nasıl baktığı ve ne gibi çözümler önerdiği şimdilik kamuoyu tarafından bilinmese de yeniden parlamenter sisteme döneceklerini açıklamaları yeni bir tartışma yaratır mı bilinmez ama bunun çokça konuşulmayacağı açık.
CHP’nin de bunu başlarda seslendirmesine karşın sonraları yeni sisteme ayak uydurmaya başlaması ortada.
Reel siyaset ve koşullar bunu gerektiriyor çünkü…
Diğer yandan yeniden parlamenter sisteme dönüş amacı ile 2019’da Cumhurbaşkanlığı’na adaylık birbiriyle nasıl örtüşebilir bunu anlamak olası mı?
 
* * *
Yeni kurulan İYİ Parti’nin bir kadın tarafından kurulması da diğer bir farklılık.
Çünkü bu siyasi tarihimizde çokça rastlanan bir durum değil.
Ancak böyle de olsa Türk siyasal tarihi partiler mezarlığı ile dolu.
Türkiye’de bugüne kadar 337 siyasi parti kurduğu biliniyor.                           Bu partilerden 145'i ise son 25 yılda siyaset arenasına çıktı.                            
Türkiye'de bugün itibariyle de İYİ Parti ile birlikte halen 76 parti siyasal faaliyette bulunuyor.                                                                       Buna göre, bu partilerden 8'inin isminde 'Türkiye', 11'inde 'demokrat, demokrasi, demokratik' sözcükleri geçiyor ve bu partilerden salt Meral Akşener dahil dördünün liderliğini kadınlar üstlenmiş bulunuyor.                                                                                             Halen faaliyette bulunan partilerin içinde bilinen AK Parti, CHP, MHP, HDP, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Vatan Partisi dışında Gönül Birliği Yeşiller Partisi, Sağduyu, Ayyıldız, İşçi Kardeşliği, Yüce Diriliş, Ebedi Nizam, Türkiye Hümanist, Yeni Dünya, Ergenekon, Engelsiz Türkiye, Büyük Anadolu, Diriliş Hareketi, Türkiye İşsizler ve Emekçiler partileri gibi ilginç isimli ve ismi, cismi duyulmayan partiler de var.                                                                                                                                    İYİ Parti de bunlardan biri mi olacak, bunu zaman gösterecek.                           Ancak yeni kurulan bu parti, en yeni ve taze olduğu için bir süre gündemdeki yerini koruyacak hiç kuşkusuz.                                                 Sürekliliği ve başarısını ise kadroları, söylemleri, Türkiye ve dünya sorunlarına yaklaşımları, ideolojisi, dayandığı toplumsal kesimler ve kararlılıkları belirleyecek.
* * *
İYİ Parti’nin adı gibi logosu da ilginç…                                                                      ‘İYİ’ sözcüğü Kayı Boyu logosuna benziyor ama bunun gerçekle ne kadar ilgisi var bilinmez.                                                                                     Asıl olan partinin neyi nasıl yapacağı, eskiye bakışı, yeniyi nasıl ve hangi güçlere dayanarak kuracağı, geleneksel sistem ile yeni sistemin uyumunu nasıl sağlayacağı, sorunlara nasıl çözümler üreteceği…                          Söz gelimi Türkiye’nin dış politikası hakkında ne düşünüyor.                           Öyle, “Batıya, NATO’ya, ABD’ye bağlıyız” demekle iş bitmiyor. Mısır’ın Sisi’sine, Suriye’nin katil Esed’ine nasıl bakıyor?                                                   İdeolojik bakışı ne?                                                                                           Örneğin, Kuzey Irak sorununa bakışı nedir?                                                 Hükümetin izlediği politikayı destekliyor mu?                                   Desteklemiyorsa hangi noktalarda karşı çıkıyor?
Aynı şekilde Suriye politikasından da, ABD’ye ve AB’ye yaklaşımının ne olduğundan söz ediliyor mu?                                                                             Öyle “ortadayız, milliyetçiyiz, demokratız, halkçıyız” gibi yuvarlak sözleri halk yemiyor artık.                                                                      Türkiye’yi eskiye döndürme amacı bu millette yankı bulacak mı?                         Ne kadar milli ve yerli olacak?                                                                                                          Ne kadar yeni ve çağdaş olacak?                                                                                               Yüzleri her göründüğünde MHP’yi çağrıştıran Aydın, Özdağ, Halaçoğlu ve Yeniçeri gibi isimlerle mi yeni olacak?                                             Bu haliyle bu partinin AK Parti’ye değil de MHP’ye karşı kurulmuş olduğu anlaşılmıyor mu?                                                                                           Bence bu partinin sanıldığının aksine en çok MHP ve CHP’ye zarar vereceği açık…                                                                                                             Bu oluşumun şu yararı olabilir, eğer CHP’den bazı isimler buraya giderse, CHP’deki çözülme süreci hızlanabilir!                                                 Çünkü küskün CHP’lilerin gidebilecekleri başka yer yok!..
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.