SON DAKİKA
Hava Durumu

Yes mi? No mu?

Yazının Giriş Tarihi: 22.01.2017 16:00

Eh yakın bir gelecekte millet referanduma gidecek sanırım. Sanırım diyorum emin değilim yani. (Bunca yıllık gazeteciyim ve olanı biteni takip etmekten nevrim döndü artık.)ama şöyle bir bakayım dedim ne olup bittiğine. Bir takım bilgiler var paylaşılan bende sizlerle paylaşayım istedim. Hani tamamen siyasete uzak durmayalım da bilmediğimiz, anlamadığımız ortaya çıkmasın diye.
 
REFERANDUM NEDİR?
Referandum, anayasa değişikliği, yasaların kabulü veya önemli devlet meselelerinde halkın yapılacak değişikliklere karşı iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halka yapılacak değişikliğin istenip istenmediği sorulmaktadır ve çıkan oylama sonuçlarına göre de yapılması planlanan değişiklik yürürlüğe girer veya iptal edilir.
 
Referandum ne zaman? Sorusu 18 maddelik anayasa paketinin TBMM'de kabul edilmesiyle gündeme oturdu. Vatandaşlar yeni anayasa referandumunun tarihini merak ediyor. Peki, 2017 referandum ne zaman?
 
2017 REFERANDUM NE ZAMAN?
AK Parti'nin 18 maddeden oluşan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, 339 oyla kabul edilerek yasalaştı. Şimdi de referandum tarihi bekleniyor. Teklif önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı'nın 15 günlük yasal süresi bulunuyor. Referandum tarihi de buna göre şekillenecek. Referandumun, Resmi Gazete'de yayımını takip eden 60'ncı günden sonraki ilk pazar günü yapılması gerekiyor.
NUMAN KURTULMUŞ NİSAN AYINI İŞARET ETTİ
Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş referandum tarihi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Eğer bu şekilde süreç devam ederse, anayasanın bütünüyle ilgili oylamayı da bitirdiğimiz takdirde Nisan ayının başında referanduma gidilir. 2 ya da 9 Nisan tarihleri gibi görünüyor şu anda ama Cumhurbaşkanımızın, Meclisin kararını ne zaman, ne şekilde onaylayacağı da bu süreci etkileyen bir husus" ifadelerine yer verdi.
BİNALİ YILDIRIM: "ARTIK KARAR MİLLETİNDİR"
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği teklifinin referandum aralığında kabul edilerek yasalaşmasına ilişkin, "Artık karar milletimizindir. Milletin verdiği karar, başımız gözümüz üzerinedir. Anayasa değişikliğini gerçekleştirecek olan aziz Türk milletidir. Vekiller olarak bize verilen görevi yaptık. İşi asıl sahibine, millete tevdi ediyoruz." dedi.
Yani bu da demek oluyor ki önümüzde ki günlerde millet yeniden kaderini tayin edecek bir oylamaya gidecek. Şimdiden anketler sonuç vermeye başladı filan ama ortada benim bile gördüğüm bir gerçek var. Hatta tek gerçek var. Türkiye artık girdiği bu yoldan asla dönemez. Dönmemeli de zaten. Ama benim için asıl mesele şu ki inşallah biz bu oylamayı kavgasız gürültüsüz atlatır ve millet olarak milletvekillerine güzel bir ders veririz. Yoksa vekili bu kadar kavga eden bir toplumun aslı kim bilir ne kadar kavgacıdır diye bütün dünya korkuyor zaten. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun da dediği gibi “seçimler bitince yine akrabalıklarınız devam edecek”. Bu nedenle kavgaya dövüşe hiç gerek yok. Biz çok çektik bu kavgadan dövüşten… Barış ve kardeşlik içinde bir referandum olur ve sonuçları da Türkiye için iyiliklere vesile olur inşallah…
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.