SON DAKİKA
Hava Durumu

Yenişehir yolları

Yazının Giriş Tarihi: 17.02.2019 19:24
Her şehre nasip olmayacak kadar güzel bir girişe sahip Yenişehir. Bursa’dan girince Yenişehir’in o meşhur ağaçlı yolunun neden filmlerde ya da kliplerde görünmediğini düşünmüşümdür çoğu kez. Hatta eğer bir gün bir klip çekecek olursam özellikle kışın o yolu muhakkak kullanırım diye planlar yapmışlığım çoktur. Ama yetkililer benden önce davranıp bir şekilde o yolu görsel olarak kullanırlarsa da yine en çok sevinen ben olurum.
Geçenlerde bir Kemal Sunal filminin (Davacı) Yenişehir’de çekilmiş sahnelerini görünce, oldukça heyecanlandım. Tarihin beşiği olan Yenişehir aslında belki tarihi filmler için müthiş bir plato olabilir. Mesela tamamen Yenişehir’de çekilmiş güzel bir tarihi film ilçemizin adının duyulmasında çok büyük katkı sağlar.
Her köşesi tarih kokan güzelim Yenişehir tarih turizminin beşiği olabilir. Osmanlı İmparatorluğu’nun beşiği olan ilçemiz neden bu tarz filmlere ev sahipliği yapmıyor? Yoksa bu konuyla ilgili bir baskı oluşturacak lobimiz yok mu? Ya da böyle bir lobiye ihtiyaç var mı? Ya da birkaç STK’nın bir araya gelip tamamen öz kaynaklarını kullanıp ve tamamen Yenişehirli insanların oynayacağı ve bir de tamamen Yenişehir topraklarında çekilen bir filmin, Yenişehir’e getirisi üzerinde hiç düşünüldü mü? Ya da düşünülür mü? Yoksa işimize gelmez mi?
Onu bunu bilmem de beyler Amerika dediğiniz gâvur memleketi, film olayını sektör haline getirmiş ve dünyaya milyarlarca liralık film pazarlıyor. Bizim kadar eski bir tarihe sahip değiller ama buna rağmen milyarlarca dolar kazanıyorlar film sektöründen.
Bir zamanlar tamamen yerli oyuncuların oynadığı “Dondurmam Gaymak” filminin günlerce gündemden düşmediğini çok iyi biliyorum. Ben Osmanlı’nın ilk Başkenti olan Yenişehir’in bu konuya eğilmesi gerektiğini düşünüyorum. Birkaç iş adamı olayın maliyetini üstlenip sonra zaten geri dönüşünü alırlar. Bu arada mesela güzel bir senaryo yarışması düzenlenebilir. Sonra oyuncular ve mekân seçilip “motor” denilebilir. Böyle bir proje yapılırsa filmin müzikleri de benden. Hadi bakalım yetkili ve etkili insanlar. Gelin bir araya gelelim güzel bir proje ile hem ilçemizin adını dünyaya duyuralım, hem de içimizdeki cevherlerin çıkmasına vesile olalım. Ne dersiniz?
Aziz okurlar, her şey hayalle başlar derler. Osman Gazi hayal kurmasa idi bugün biz Osmanlının torunuyuz diyemezdik. Yenişehir’in geleceğinin ellerinde tutanlara sesleniyorum. Kültürümüzü dünyaya tanıtmanın birçok yolu var. Film çekmek bunun en popüler yıllarından biridir. Hem ekonomiye katkısı olacaktır hem kültürümüze. Bir düşünün derim. Belki de güzelim Yenişehir sayenizde dünya çapında tanınan bir ilçe olacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.