SON DAKİKA
Hava Durumu

Yenişehir Meydanı

Yazının Giriş Tarihi: 02.11.2018 22:01
Meydanlar bir kentin buluşma yerleri, adres mihenkleri ve kentlerin nefes alıp vermesine imkân tanıyan yerlerdir. Adeta beton yığınına döndürüp, doğadan eser bırakmadığımız kentlerin ciğerleridir. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra daha da önem kazandığı herkes tarafından bilinen meydanlar şehirleşmenin tarihi kadar eskidir. Ve antik kentlere baktığımızda kentlerin bir meydan etrafında şekillendiğini ve bütün yolların ana meydana çıktığını görürüz. Yenişehir Meydanı da ülkemizin içinden geçtiği sosyo-ekonomik krize rağmen Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’ın desteğiyle en kısa zamanda bitirilip siz kıymetli Yenişehirlilerin hizmetine sunulacaktır. Meydan bitince miting mi düzenlersiniz, oturup dedikodu mu yaparsınız artık size kalmış. Ama ben daha en başından Yenişehir Meydanına sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Madem meydanlar bir ülkenin demokratik kalkınmasının da göstergesi o halde meydanımıza sahip çıkalım ve onu temiz tutalım.
***
Seçim geliyor seçim
Seçimler gündemden düşmüyor hatta bittikten sonra da gürültüleri devam edeceğe benziyor. Dengeler açısından o kadar belirsiz bir dönemden geçiyoruz ki önceden ne olacağını tahmin etmek artık çok zor. Her kafadan bir ses çıkıyor ve herkes kendince haklı. Gazeteci olarak siyasetten uzak durmamız elbette mümkün değil.  Dün de bahsetmiştim köşemde Ahmet Saka’dan. Yenişehir’deki belediye başkanlığı seçimleri için yarışa katılan Ahmet Saka ile dün Yenişehir’de bir özel toplantı yaptık. Ve hatta yetmedi Bursa’ya birlikte geldik ve yol boyunca seçimlerle ilgili konuştuk. Ben siyasetten şahsen uzak dursam da gazeteci olarak uzak durmam mümkün değil. Mesleğimiz tarafsızlığımızı korumamızı tavsiye ediyor zaten.  Ahmet Saka ile ilgili zaman zaman yazacağımı dün de belirtmiştim. Ahmet Saka’nın bu yerel seçimlerde şansı nedir, neden Yenişehir Belediye Başkanlığını istiyor, göreve gelince neler yapacak? Bütün bunları zaman içerisinde sizlerle paylaşacağım. Konuyla ilgili beni en çok mutlu eden şey Yenişehir Belediye Başkanımız Sayın Süleyman Çelik ve Yenişehir Belediye Başkan Adayı Sayın Ahmet Saka bu yarışı gayet nazik bir şekilde götürecekler. Bu günlerin siyasetçi yapısına bakınca, nezaket bulunmaz bir nimet olarak kıymetini bizlere hissettiriyor. Aday adaylığı konusunda son sözü, elbette Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek. Ama o son sözünü söyleyinceye kadar, biz yüreğimizdekileri yazmaya devam edeceğiz.
Yazılım okuyacak genç
Akşam Yenişehir sokaklarında gezerken dershaneden çıkıp evine giden bir gençle sohbet ettim. Lise son sınıf talebesi ve üniversite için harıl harıl hazırlanıyor. Tıpkı bizim seksenli yıllarda yaptığımız gibi. Tabii sohbet esnasında hangi bölümde okumak istediğini sordum. “Yazılım mühendisliği okumak istiyorum” dedi. Geleceğin en önemli mesleklerinden biri yazılım mühendisliği, biri de genetik mühendisliği. Bende küçük oğlum yazılım okusun istiyorum ama her şey nasip tabi. Sohbet ettiğimiz delikanlı sadece kendi geleceği için değil ülkemizin geleceği içinde istiyor bunu. “Gelecekte iyi bir yerlerde olmak istiyorsak ülke olarak, şimdiden kendi yazılımcılarımızı, genetik bilimcilerimizi yetiştirmek zorundayız. Yoksa geleceğimizi daha şimdiden kaybetmiş oluruz” dedi. Gençlerle sohbet edince geleceğe dair bir umut yeşeriyor her şeye rağmen içimde.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.