SON DAKİKA
Hava Durumu

Yenişehir’de büyük seçim

Yazının Giriş Tarihi: 20.01.2019 21:07
31 Mart yerel seçimleri Yenişehir’de daha önce eşine hiç rastlanmamış bir kapışmaya sahne olacak gibime geliyor. Türkiye’de her ne kadar dillendirilmese de, bu kez seçimler Cumhur ittifakı ve Millet ittifakı adı altında iki ana koalisyon çatısı altında yapılacak. Tam da Amerika’daki gibi olacak yani. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler nasılsa üç aşağı beş yukarı ülkemizde de bu seçimlerde sağ ve sol düşünceli siyasi partiler bir ittifak içindeler.
Bu seçimin sosyologlar tarafından incelenmesi ve üzerine tezler yazılması gerekir. Daha önce de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ki çatı aday olgusu da bunun bir benzeri seçim kararı idi ama ne hikmetse çatırdamıştı çatı adaylar.
Bu seçimin teologlar tarafından da incelenmesi ve üzerine tezler yazılması aslında gayet isabetli olacaktır. Belki de dinin bizden istediği vahdaniyetin siyasete yansımasıdır bu gelişmeler. Gelelim Yenişehir açısından durumun önemine.
Bazı ilçelerde adaylar, partilerinin üzerin de oy potansiyeline sahiptir. İşin garip tarafı Yenişehir’de ismi açıklanmış iki aday da eskiden aynı parti saflarında omuz omuza mücadele etmiş iki isim. İkisi de Yenişehirliler tarafından seviliyor.
Saadet Partisi’nin adayı Mehmet Kaya, İYİ Parti Adayı Ercan Özel ile Cumhur İttifakının adayı Davut Aydın arasında geçecek gibi duruyor bu seçim.
Biraz derinlemesine baktığımızda bu üç adayın da aslında MHP kökenli olduğunu görmemek körlük olur. Yani aslında Yenişehir’de sosyologlar açısından önemli bir seçime imza atacak.
Kramer, Kramer’e karşı
Yani bir gazeteci gözüyle bakınca görüyoruz ki sorulacak çok soru var.  Mesela Saadet Partisi’nin Mehmet Kaya hamlesini nasıl değerlendirmek gerekir? Ya da AK Parti Yenişehir eski ilçe Başkanı Adnan Kamıl’ın adaylık başvurusu nasıl okunmalıdır?   Kulislerde son ana kadar adaylığına kesin gözüyle Süleyman Çelik neden aday gösterilmemiştir? Bunun ilçe teşkilatı ile bir ilgisi bulunmakta mıdır? Neyse olan olmuş, biten bitmiştir. Lakin dediğim gibi ilgililerin illa ki bu seçimleri, sebepleri ve sonuçları itibarı ile iyi bir biçimde değerlendirmeleri gerekir. Belki de kendilerinin bile inanamayacakları sonuçlara ulaşacaklar. Yani kökeni itibarıyla üçünün parti anlamında ki geçmişi MHP olan üç adayla yarışacak bu seçimlerde Yenişehirliler.
Burada bir konunun altını çizmem gerekirse, o da hiç kimsenin, hatta belki Milliyetçi Hareket Partililerin bile inanamayacağı kadar büyük bir parti olduğunu görmüş olmamızdır. Güçlü bir iktidar hükümetine rağmen MHP kendi içinden çıkardığı üç adayla seçime girecek ve kim kazanırsa kazansın aslında MHP kazanmış olacaktır.
Üç adayın da Yenişehir için çalışacağından adım gibi eminim. Üçünü de kutluyor ve başarılar diliyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.