SON DAKİKA
Hava Durumu

Vurgun mu?

Yazının Giriş Tarihi: 13.01.2017 22:30
Geçen günlerde Bursa CHP Milletvekili Sayın Orhan Sarıbal mecliste bir soru önergesi vermişti. Ben de bu önerge ile ilgili olarak kendisini telefonla arayarak bilgi edindim. Ve bunu da gazeteye taşıdık zaten. Sarıbal bana Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi’nde en az üç milyon liralık bir yolsuzluk yapıldığını, bunun beş milyon lira bile olabileceğini söyledi. Tarım Kredi ile muhatap olan çiftçilerin zor durumda kaldığını kendileri üzerinden kredi çekilen çiftçilerden en az otuz kişinin dava açtığını belirtti. Yolsuzluk iddialarına adı karışan kişilerin de olayı tekzip etme hakları mevcuttur. Ben bu bağlamda adı geçen şahıslardan biri ile telefonla bağlantı kurarak tekzip etme hakkının olduğunu, bunu gazetemizde yayımlayacağımızı söyledim. Kendisi de beni ziyaret edeceğini ve konu ile ilgili görüşmek istediğini belirtti. Sonuç olarak elbette yolsuzlukların, haksızlıkların karşısında olacağız ve kul hakkına dikkat edeceğiz. Sorumlu gazetecilik anlayışımız bunu gerektiriyor. Konunun takipçisi olacağız ve sonuna kadar haklının yanında yer alma gayretimizden ödün vermeyeceğiz. Yenişehir’in sıkıntısı bizim sıkıntımız Yenişehir’in sevinci bizim sevincimizdir.
**
Peki,  Sarıbal’ın verdiği önergeye göre üzerinden kredi çekilen ve soluğu mahkemelerde alan, mağduriyetlerinin giderilmesi için dava açan çiftçilerin durumu ne olacak? Mağduriyetleri giderilecek mi? Bu arada yeniden kredi çekmeleri de mümkün olmayan bu çiftçilerin kendileri adına çekilmiş gibi görünen ama çeken tarafından bir başka kaynağa aktarıldığı söylenen paralar nerede? Ve çiftçilerin durumu ivedilikle çözülebilecek mi? Ve diyelim bundan sonra bu tür olumsuz örneklerin önüne geçebilmek adına bahse konu kurum ve kuruluşlar bundan sonrası için ne gibi tedbirler almayı düşünüyorlar?
**
Çiftçi üretim yapamazsa halimiz ne olur hiç düşündük mü?
Peki, hayatımız için bu kadar önemli olan bu insanların işlerlini kolaylaştırmak yerine birde böyle usulsüz işlerle aslında kendi ayağımıza mermi sıkmış olmuyor muyuz? Kooperatiflerin kurulma amaçları nedir ve neden bugün bu tür usulsüzlüklerin önüne geçemiyoruz. Çiftçilerimiz hiç bir aracı olmadan kredilerini direkt alamıyorlar mı? Ki arada bazı insanlar nemalanıyorlar hatta dolandırıyorlar. Neyse inşallah bundan sonra bu tür olaylar olmaz da biz de bunları yazmak zorunda kamayız. Ben isterim ki güzelliklerden bahsedeyim ama maalesef ülkemizin gerçekleri bizi buna itiyor. İnşallah her şey düzelir ve çiftçilerimizin de yüzü güler. Haksızlığa uğramazlar. Toplumun bütün kesimleri için aynı dileklerimizi tekrarlayalım. Yüzü gülen bir Yenişehir yüzü gülen bir bursa demektir yüzü gülen bir bursa yüzü gülen bir Türkiye demektir. Çiftçimiz bizim için en vazgeçilmez üretim unsurlarındandır. Olmazsa olmazımızdır yani. Onun için en çok onların mağdur edilmemesini arzu ederiz.
**
Yukarıda da belirttiğim gibi bahse konu isimlerin tekzip hakları mahfuzdur. Diledikleri zaman bize yazabilirler, arayabilirler. Bizde sorumlu gazetecilik ahlakımız açısından her zaman bu tekzipleri yayımlar ve sizlerle paylaşırız. İyi günlerde buluşmak üzere…
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.