SON DAKİKA
Hava Durumu

Üstün hizmet madalyası.

Yazının Giriş Tarihi: 10.12.2018 21:28
Nasrettin Hoca merhum gecenin bir vaktinde bahçeye çıkmış. Bahçedeki kuyudan su çekip abdest almak için kuyunun başına gelmiş bir de ne görsün. Her gece gökyüzünü aydınlatan ay kuyuya düşmesin mi? Hemen atmış bir halat kuyunun içine epeyce uğraşmış ayı kuyudan çıkarmak için. O sırada ayağı kayıp sırt üstü düşünce ayı gökyüzünde görmüş ve “Şükürler olsun o kadar uğraştım ama ayı kuyudan çıkardım” demiş.
Her devletin bir üstün hizmet madalyası ve üstün hizmet anlayışı vardır. Eğer bir gün, bir devlet kurarsam üstün hizmet madalyasını vereceğim ilk kişi Nasrettin Hoca olur. Ey zavallı insanlık, eğer Nasrettin Hoca ayı, düştüğü kuyudan çıkarmasa idi ne olurdu haliniz düşündünüz mü hiç? Hocama rahmet olsun. Mekânı cennet makamı ali olsun. İnşallah, düştüğümüz kuyulardan çıkmak, nasip olur bizlere de.
Demokrasi dedikleri.
Yunus Emre’nin bir şiiri var cenneti anlattığı. “Cennet cennet dedikleri, üç beş köşkle üç beş huri, isteyene ver sen anı. Bana seni gerek seni “diyor ya hani. Demokrasi demokrasi dedikleri de üç beş hayal üç beş yalan ne yazık ki. Bu nedenle hiç inanmadım ve asla da inanmayacağım. Hele meşhur Avrupa’nın muhteşem demokrasinin en son örneğini Fransa’da gördükten sonra asla inanmam. Var mı İslam gibisi? Tabi bunu der demez aklıma “İyi de hangi İslam ?”diye bir soru soracağınız ihtimali geldi.
Hangi İslam?
Radikal olan mı? Siyasal olan mı? Selefi olan mı? Sufi olan mı? Say say bitmiyor mübarek. Haklısınız. Ama benim kastım Kur’an’ın anlattığı peygamberin yaşadığı İslam’dır. Ötesi hikâyedir. Lakin insanlar bu hikâyeler yüzünden birbirini yer, öldürür, zulmeder oldu maalesef. Oysa dünya zaten fanidir insan zaten ölümlüdür. Ve hiç kimse birini öldürerek elde ettiklerini öteye götüremez. Üç beş metre kefen içinde kimseyi öldüremeye değmez değil mi?
İnsan hakları günü
İnsan hakları günü diye bir gün icat etmiş gâvurlar. Ne anlamı var, neye yarar bilmiyorum ama bildiğim tek gerçek var o da eğer bir şeyin bir olayın günü varsa kendisi yoktur. Hatta bu başlık öyle tuhaf ki insan ister istemez insan mı kaldı ki insan hakları günü olsun diye düşünüyor. Herkes etten kemikten insan tabi ama bununla bitmiyor olay. Tam tersi bununla başlıyor. Dünya üzerinde mesela şimdilerde Yemen’de açlıktan bebekler ölüyor mu? Ölüyor, o halde ey müsebbipler alın insan hakları gününü nerenize koyarsanız koyun.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.