SON DAKİKA
Hava Durumu

Üç harfliler

Yazının Giriş Tarihi: 27.01.2017 20:21
Çoğumuzun küçüklükten duyduğumuz hikâyeler vardır cinler hakkında ve çoğumuz “üç harfliler” diye bahsederiz korkudan. Oysa hemen hepsinin hiçbir mesnedi olmadığı gibi, görenleri duyanları duyanlardan filan ancak duyarız bu hikâyeleri. Konuyu gündeme getirmenin sebebi İnegöl’de ki haberler. Haberler şöyle:
Beyaz perdede “Üççatallı gölge köy” olarak Dabbe Zehr-i Cin Filminde yaşanan doğaüstü olayların bazı kişiler tarafından sosyal medyada Bursa´nın İnegöl ilçesine bağlı Mezit ve Sulhiye mahallelerinin işaret edilmesi, mahalle sakinlerini tedirgin ediyor. Mahalle sakinleri böyle bir olayın kendi mahallelerinde asla yaşanmadığının altını çizerek, gece saatlerinde farklı şehirlerden gelen kişilerin mahalledeki bazı metruk binaları inceledikleri söylediler. “Üççatallı gölge köy” diye geçen filmdeki köyün Mezit ve Sulhiye mahallelerinden yakından uzaktan alakasının olmadığını, bazı düşüncesiz kişilerin sosyal medyada ve bazı sitelerde köylerinden bahsetmelerinin iki köye zarar verdiğini ifade eden mahalle sakinleri, iki günde bir gece saatlerinde farklı farklı kişilerin köye gelerek bir takım incelemelerde bulunmalarından rahatsız olduklarını vurguladılar.
ÇOLUK ÇOCUK RAHATSIZ OLUYOR
Mezit mahallesi sakinlerinden Murat Bayram, “Her hafta sonu burada cinleri arıyorlar. Gece saatlerinde köyümüze gelip, incelemelerde bulunuyorlar. Çoluk çocuk hepsi rahatsız oluyor. Köyümüze farklı illerden gelip ‘Burada cin varmış, köye gelen çocukları kesiyorlarmış, yakıyorlarmış´ diye soruyorlar. 40 seneden beri bu mahalledeyim, ben hayatım boyunca böyle bir şey görmedim. 200 yıllık bir köy burası. Eski ismi Uzunbarış köyü. Şuan ki ismi ise Mezit Mahallesi. Üççatallı gölge köyü diye bir ismi asla olmadı. Biz bu durumdan rahatsızız” dedi.
Mahalle gençlerinden Burak Bayram ise, “Mahallemize şehir dışından birileri geldi. Üççatallı gölge köyü diye buraya geliyorlar. Bize bir harita gösterdiler. Haritaya göre bizim mahallemizdeki bir yere gittik. Yanlarında Suriyeli vatandaşlar da vardı. Kuran okumaya başladılar. Bağırmaya başladılar. Bizde bu durumdan tedirgin olduk. Boşuna gelmesinler o köy burası değil. Gece saatlerinde ellerinde el fenerleri ile köyde geziyorlar. Biz bu durumdan rahatsızız” dedi.
HARİTAYA GÖRE BİZİM KÖYÜ GÖSTERİYORMUŞ
Mahalle gençlerinden Muhammed Bayram, “Şehir dışından mahallemize gelenlerin ellerinde haritalar var. Haritaya göre bizim köyü gösteriyormuş. Böyle bir şey yok. Sosyal medyada konum olarak burayı gösteriyor ama köyümüzde böyle bir şey yok.” diye konuştu.
SULHİYE MAHALLESİDE RAHATSIZ
Mezit mahallesinin hemen yanındaki Sulhiye Mahallesi sakinleri de bu durumdan oldukça rahatsız.
Hal böyle olunca bende birkaç laf etme ihtiyacı hissettim. Kuran cinler hakkına farklı şeyler söylüyor, insanlar faklı hikâyeler anlatıyor ve ortaya böyle saçma sapan hikâyeler, korkular çıkıyor. Bence önce Kuran’ın bu konuda ne dediğine bakalım ve ona göre şekillendirelim bu gözümüzle göremediğimiz varlıklar hakkında ki fikirlerimizi.
Çocuklarımızı da saçma sapan korkularla büyütmeyelim ve onların sarsıntı geçirmesine sebep olmayalım. Bilgisizlik her zaman kullanıma açık bir zafiyettir ve bizi mahveder. Bugün İnegöl’de olanlar biliyorum ki Yenişehir’de hikâyeler şeklinde yüzlerce yıldır anlatılıyor. Hikâye anlatacaksak bilimsellikten uzak olmasın ki yarın çocuklarımız hakkımızda yanlış şeyler düşünmesinler.
                                                                                                            
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.