SON DAKİKA
Hava Durumu

Turgut Yüce

Yazının Giriş Tarihi: 18.02.2019 21:13
Pazar günü Turgut Yüce ağabeyim aradı. Bir kaç gün önceki köşe yazımda Doktor Ahmet Esin’den bahsettiğim yazımı okumuş. Ahde vefa açısından yazdıklarım hoşuna gitmiş.( Elbette ben Ahmet Esin’i tanıma şerefine erişemedim, ama dinlediklerimden anladığım Doktor Ahmet Esin bütün Yenişehirliler tarafından sevilen, çok değerli bir insandı. “Allah sevdiği kulunu diğer kullarına da sevdirir” derler. Bu bakımdan ben Doktor Ahmet Esin’in cennet mekân biri olduğuna inanıyorum. Allah makamını yüceltsin.) Ve sağ olsun köşe yazımla ilgili güzel duygularını dile getirdi.
Bence bir gazetecinin en önemli vazifelerinden biri de toplumun sevdiği insanları, onları tanımayan insanlara tanıtmaktır. Ülkemizde genelde yaşarken değeri bilinmeyen kıymetli insanlar öldükten sonra gündeme gelebiliyor. Bunun bir sürü örneği var ama ben en azından Turgut Yüce ağabeyimizin hayatta iken kıymetinin bilinmesi adına bu yazıyı kaleme alıyorum. Kendisi Yenişehir’le ilgili bir kitap yazıyor. Kitap bittiğinde bir röportaj sözü verdi sağ olsun. O zaman Turgut Yüce ağabeyimizi sizlere daha yakından ve kendi ağzından anlatma fırsatı bulabileceğim.
Yenişehir’e hizmet etmiş kişilerin anılması, onların isimlerinin bir şekilde yaşatılması gerektiğini düşünüyorum. Eskiler “Marifet iltifata tabidir” derler. Bu nedenle hem gelecek nesilleri hayra hizmete özendirmek açısından hem de topluma iyiliği dokunmuş insanların unutulmaması açısından önemli bu.
Turgut Yüce ağabeyimiz de insanlara, birçok hayırlı hizmeti dokunmuş, entelektüel bir kişiliğe sahip, Yenişehir için hizmet etmeye devam eden bir büyüğümüz. Sohbetinden çok feyiz aldığım, bana katkılarını asla inkâr edemeyeceğim ve hakkını da ödeyemeyeceğim bir kıymetli serdengeçti. Ben belediye başkanının yerinde olsam böyle kıymetli değerleri birkaç ayda bir, sempozyumlar vasıtasıyla halk ile bir araya getirir, hem halkı ihya ederim hem de bu kıymetli insanların değerlerinin bilindiğini anlatmış olurum topluma. Onların Yenişehir’le ilgili fikirlerini, anılarını ve önerilerini de kitaplaştırıp bir kültür hizmeti olarak ilçeye kazandırır, gelecek nesillerin de faydalanmasını sağlarım. Daha önce de yazdım. Yine yazıyorum. İlçede Doktor Ahmet Esin ile ilgili bir senaryo, şiir yarışması yapılsa, kazanan senaryo filme alınsa, bu filmle ulusal ve uluslararası yarışmalara girilse fena mı olur?
Bir anda hem Yenişehir’i hem Doktor Ahmet Esin’i bütün ülkeye ve hatta dünyaya tanıtmış olmaz mıyız? Hadi gelin bunun maliyetini ve getirisini hesaplayalım. Emin olun çok faydası olacaktır. Gelecek dijital üzerinden şekillenirken Yenişehir’de bazı hamleler yapmak zorunda bana göre. Üretimle kazanacağını, tanıtımla da pekiştirerek köklü bir sektöre ev sahipliği yapar. Hem havayı kirletmemiş,  toprağı bozmamış, hem de Yenişehir ve Yenişehirliler kazanmış olur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.