SON DAKİKA
Hava Durumu

Taraftarın valiyle imtihanı…

Yazının Giriş Tarihi: 22.01.2019 20:51
Yıllar önce şimdilerde FETÖ’den hapiste olan Bursa valisi Şahabettin Harput Bursaspor taraftarının ahını almıştı. Vali Harput maçtan günlerce önce maça Azerbaycan bayrağıyla gelinemeyeceğini açıklamış, daha sonra ise FİFA’nın izin verdiğini söylemiş ve maça bayrakla gelinebileceğini ilan etmişti. Ancak FİFA’nın böyle bir kararı olmadığı ortaya çıkmış ve maça gelenlerin ellerindeki Azerbaycan bayrakları stada alınmamıştı. Olay sonrası Bursalılar valiyi protesto edip istifaya davet etmişti.

Bursa Valisi Şahabettin Harput en son Bursaspor - Beşiktaş maçına Beşiktaşlı taraftarların gelmesine izin vermiş, ancak Bursa'da emniyet sağlanamayınca Beşiktaşlı taraftarlar İstanbul'a gönderilmiş, bu arada Bursaspor taraftarları ile polis arasında çatışmalar yaşanmıştı. Bursasporlu taraftarlar olayın sorumlusunun Harput olduğunu söyleyip kendisini protesto etmişlerdi. Olayların sonucunda Bursaspor'a 5 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama ve 3 deplasmana taraftar götürememe cezası almıştı.
Dün Fenerbahçe maçı öncesinde de Bursaspor taraftarı, Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı zulmü protesto etmek için, sahada bir bayrak koreografisi hazırlamak istemiş ve önce izin verildiği ilan edilen bu gösteri son anda yasaklanarak taraftarın elindeki bayraklara el konulmuştu. Onlarda sahada Türk Bayrağı açarak “Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü” diyerek tepkilerini ortaya koydular.
Diyorlar ki güya konjonktür tanrısı diye bir tanrı varmış. Onu incitmemek içinde devlet adamları bazen böyle kararlar verirmiş. O konjonktür tanrısı da zaman zaman değişirmiş. Bugün Çin’le ilişkiler olurmuş, yarın Rusya ile. Tabi ben başkalarının yalancısıyım. Koskoca Türk Devleti neden böyle tanrılara tapsın ki?
Bu olayın Halife Ömer’in söylediği gibi  “kendi ellerimizle yaptığımız helvadan putlara tapardık sonra da onları yerdik” tarzında yüreklere su serpecek bir açıklaması olsa ne kadar güzel olur. Düşünsenize Çin’i yiyormuşuz.
Komik geldi değil mi? Halife Ömer’de sonradan bu yaptığına çok güldüğünü söylemiş arkadaşlarına. Ama hiç olmazsa onlar yiyerek olsa da bir fayda sağlamışlar bu putlardan.  Bir de bize bakın. Hacca gittiğimizde bile Çin malı takke ve tespihle geliyoruz kutsal topraklardan. Yani adamlar bizi her türlü yiyor. Hiçbir açıklama bizim yüreğimize su serpemez. Hele bir de başka illerde özellikle Filistin mevzuunda sahalarda koreografilere izin verilmiş olması insanları iyice çileden çıkarıyor ve hatta bu olay üzerinden konjonktür tanrısına tapanları “Arap seviciliği” ve “Türk düşmanlığı” ile itham ediyorlar.
Oysa valiler devlet adamlarıdır siyaset adamları değil. Bu iş ise siyasetçilerin çözmesi gereken bir durumdur ve iyice kangren haline gelmeden çözülmesi gerekmektedir. Burası Türkiye ve bizim milletimiz sadece Araplara değil Türklere yapılan zulme de seyirci kalmayacak kadar onurludur. Son olarak Bursaspor taraftarını bu asil düşüncesinden dolayı tebrik ediyor, bütün futbol takımlarının ve taraftarlarının da bu hassasiyeti göstermelerini rica ediyorum.  Valiye gelince o tayini çıkınca başka bir ile gidecektir asıl olan Bursa’nın kendi yerel ve siyasi dinamikleridir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.