SON DAKİKA
Hava Durumu

SİYAMDER

Yazının Giriş Tarihi: 05.12.2018 21:39
Dün gece Görükle Gençlik Merkezi’ndeki haftalık çalışmalarımızdan önce SİYAMDER’li gençlerle tanıştık. Ofisten Görükle’ye kadar sohbet ettik. Tabii konu gençler olunca benim için “Akan sular duruyor”. Çünkü onlar bizim geleceğimiz ve gelecekteki dünyanın şekillendiricisi olacaklar. Açılımı “Sivil Yaşam Derneği” olan ve tamamı gençlerden oluşan bu dernek amaçlarına ve çalışmalarına bakıldığında bütün övgüleri hak ediyor. Benim gibi yorulmuş yüreklere umut çiçekleri ekiyor. Şimdilik 23 ilde örgütlenmiş üniversiteli ve liseli gençlerden oluşan tamamen apolitik bir yapılanma. Diğer illerle birlikte hareket ediyorlar ve yakın bir zamanda bütün Türkiye’de derneklerini kurup büyük ihtimalle dünya gençliğiyle ortak çalışmalara imza atacaklar.
Kültür, sanat, eğitim, bilim, dezavantajlı gruplar, eğitim seminerleri, tiyatro, sinema, sağlık yani kısacası gençliği ilgilendiren ne varsa ilgi ve çalışma alanları içersinde bu derneğin. Pırıl pırıl gençlerden oluşuyor. Bir yandan okullarını okuyorlar bir yandan insanlık adına SİYAMDER olarak birbirinden güzel çalışmalara imza atıyorlar. Önümüzde ki haftalarda On Medya’da bir özel programda sizlerin de konuğu olacak dernek üyeleri. Sizlere neler yaptıklarını, neler yapacaklarını anlatacaklar.
Ben kısa bir zaman diliminde bana anlattıklarından o kadar etkilendim ki onlara gazeteci bir büyükleri olarak elimden gelen her türlü yardımı esirgemeyeceğime söz verdim. Çünkü dediğim gibi onlar bizim geleceğimiz ve geleceğin dünyasını onlar şekillendirecek. Sizlerden de ricam, lise ve üniversite çağındaki evlatlarınıza SİYAMDER’den bahsedin. Bu güzel gençlerle tanışmalarını öğütleyin. Onlarla birlikte çalışmalarını isteyin. Güzellikler paylaştıkça çoğalır. Her geçen gün kötüye giden bu dünyada, gençler kötülüklerle mücadele etmek ve güzellikleri yaşatmak adına çabalıyorlar. Okulları tamir ediyorlar, minik öğrencilerle özellikle de unutulmaya yüz tutmuş oyunlar oynuyorlar. Onlara kütüphaneler kurup kitaplar veriyorlar. Uyuşturucu ile mücadele ediyorlar. Genç arkadaşlarını, sanata, spora yönlendiriyorlar. Gelin gençlerimizi yüreklendirelim, ellerinden tutalım, geleceğimiz adına onların yardımcıları olalım.
Bu arda SİYAMDER Bursa genel merkezli bir dernek. Ve dernek yöneticileri misyonlarını ve vizyonlarını şöyle açıklıyorlar: “Tamamıyla gençler tarafından yönetilen ve ülkemiz gençlerinin uluslararası düzlemdeki akranları ile eşit potansiyele sahip olması için çalışan bir kurum olarak; milli ve manevi değerlere saygılı, şeffaf, siyasi olmayan, kanıta ve pratiğe dayalı metotlarla ülkemizdeki 16-29 yaş aralığındaki gençlerin daha aktif, dinamik ve nitelikli bireyler haline gelerek kendilerini ulusal ve uluslararası mecralarda daha etkin temsil edebilmelerini ve kendilerini geleceğe daha yetkin bir şekilde hazırlamalarını sağlamak. Türkiye’nin gençlerini uluslararası düzlemde lider rolünde temsil eden en yetkin sivil hareket konumuna gelmek.”
Gelin şehrin ve ülkenin bütün dinamikleri olarak bu kardeşlerimizle tanış olalım. Elimizden geldiğince onların maddi ve manevi destekçileri olalım.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.