SON DAKİKA
Hava Durumu

Piyano piyano Putin…

Yazının Giriş Tarihi: 29.01.2019 20:19
Son günlerde sosyal medyada bir Putin “İzmir marşını çalıyor ne fena Atatürkçü kendisi” gibi söylemlerle bir video paylaşılıyor. Normal bir izleyici ( yani piyano çalmamış ve ya müzikle ilgili pek olmayan) bunu yutabilir tabi. Çünkü dinlediğinizde çalan müzik solcuların (!) İzmir Marşı diye yutturmaya kalktıkları ama aslında Enver Paşa için yazılmış olan KAFKAS MARŞI.
Ama garip olan orada Putin İzmir marşını filan çalmıyor. Çaldığı basit bir gâvur ezgisi ama kimse adamın piyano çalarken parmaklarına bakmadığı için ya da baksa da müzik bilmediği için ne çaldığını anlayamıyor. Eh videoyu gönderden de zaten  “Yazıklar olsun size… Bir Putin kadar olamadınız bakın o Rus gâvuru bile Atatürk’ü seviyor ona saygı duyuyor ve YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA marşını çalıyor” diye bir algı oluşturduğu için yutuveriyoruz baklayı.
Peki ya Kafkasya Marşı, nasıl İzmir Marşı oldu?
İzmir Marşı olarak bilinen ve son günlerde tekrar popüler hale gelen marşın aslında I. Dünya Savaşı'nda Kafkasya Cephesi'ne ithafen "Kafkasya Marşı" olarak yazıldığı ve bestelendiği çok az kişi tarafından biliniyor. Kafkasya Marşı, İzmir Marşı'nın özgün hali aynı zamanda.
Kafkasya Marşı'nın tarihi kayıtlarda geçen hikâyesi şöyle: 'İslam Ordusu', Osmanlı Devleti'nin Doğu Ordular Grubu'na bağlı bir askeri birimdi. Harbiye Nazırı Enver Paşa'nın emriyle ve tamamen Müslümanlardan oluşan ordu Bakü Muharebesi'ni kazanarak 15 Eylül 1918'de Bakü'ye girmişti. Marşın bestecisi İzzettin Hümayi Elçioğlu'nun o günlerde 38 yaşında olduğu halde bu cephede savaştığı tahmin ediliyor.
Bazı haberlere göre ise İzmir Büyükşehir Belediyesi marşın 1923 yılında Alman besteci Kurt Striegler tarafından bestelendiğini, notaların uzun bir süre kayıp olarak kaldığını ve 2007 yılında bulunduğunu açıklamıştı.
 
Kafkasya Marşı'nın sözleri ise şöyle:
 
Kafkasya dağlarında çiçekler açar
Altın güneş orda, sırmalar saçar.
Bozulmuş düşmanlar hep yel gibi kaçar
 
Kader böyle imiş ey garip ana
Kanım helâl olsun güzel vatana.
 
Kafkasya dağlarında oturdum kaldım
Şehit olanları deftere yazdım
Öksüz yavruları ben bağrıma bastım
 
Kader böyle imiş ey garip ana
Kanım helâl olsun güzel vatana.
 
Türk oğluyum ben ölmek isterim
Toprak diken olsa yatağım yerim
Allah'tan utansın dönenler geri
 
Kader böyle imiş ey garip ana
Kanım helâl olsun güzel vatana
 
Kafkasya dağlarına bomba koydular
Türk'ün sancağını öne koydular
Şanlı zaferlerle düşmanı boğdular
 
Kader böyle imiş ey garip ana
Kanım helâl olsun güzel vatana.
Sonuçta hiç boşuna heveslenmeyin Putin piyanoyla sizin marşınızı çalmıyor arkadaşlar, bizim marşımızı da çalmıyor. Ne çaldığını daha sonra yazacağım inşallah…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.