SON DAKİKA
Hava Durumu

Kurtları öldürmeyin.

Yazının Giriş Tarihi: 24.01.2017 12:44

Norveç, geçtiğimiz hafta aldığı bir kararla, kurt popülâsyonunun üçte ikisinden fazlasını öldürmeye hazırlanıyor. Karara karşı çıkan doğal yaşamı koruma ve hayvan hakları savunucuları, kararın yalnızca kurtlar için değil, yaban hayatına tutunmaya çalışan türler için felaket olacağını savunuyor.
Kalan 68 kurttan 47’si vurulacak
Norveç’in genelde ülkenin güneydoğusunda yoğunlaşana kırlık arazilerinde yaklaşık 68 kurdun yaşadığı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz cuma günü onaylanan kararla, bu 68 kurdun 47’si vurularak öldürülecek.
Peki, ama neden?
Norveç hükümeti, bu yılki itlaf kararını iki gerekçeye dayanarak meşrulaştırıyor: Birincisi, kurtların kırsalda yaşayan koyun sürülerine saldırması. İkincisi ise, yasadışı kurt avını engelleme çabaları.
Bu gerekçelerden ilkinin pek fazla örneği bulunmuyor. Kurtların yoğun olarak yaşadığı ve avlandığı bölgelerde koyun sürülerinin can güvenliği sağlanmış durumda değil. Ancak bunda kurtların hatası olduğunu söylemek hayli zor.
Doğal yaşamı koruma ve yaşam hakkı savunucuları da kurtların koyunlara saldırmasını önlemenin yegâne yolunun, yerleşimi ve küçükbaş hayvancılık faaliyetini kurtların yaşam alanlarından uzağa taşımak olduğunu savunuyor.
Koyunların ölmesinin tek nedeni yırtıcılar değil
Çiftçiler, her yıl 120.000 koyunun yok olduğunu bildiriyor. Bunlardan yalnızca 20.000’inin yırtıcılar tarafından avlandığı ise çiftçiler tarafından da bilinen bir gerçek. Norveç hükümeti, çiftçilerin yok olan koyunları için tazminat ödüyor; rakamlar da resmi kayıtlardan elde edilmiş. Koyun ölümlerinin yalnızca %8’i, kurtlar tarafından gerçekleştirilmiş.
 
Norveç kırsalının önde gelen yırtıcıları arasında, kurdun dışında, ayılar, vaşaklar, porsuklar ve kaya kartalları da yer alıyor.
Koyunların gezinme hakları var ama son durakları mezbahalar
Norveç küçükbaş hayvancılıkta geliştirdiği sıra dışı yöntemlerle meşhur bir ülke: Örneğin, yaklaşık 2 milyon koyuna tüm yaz güdülmeden, çitleme ve denetim olmaksızın serbest gezinme hakkının tanındığı bir ülke.
Hayvan hakları savunucuları, koyunlara sunulan bu imkânların özgürleştirici olmadığını, aksine bu gezinme sonucunda sağlıklı olan hayvanların kesilmek üzere mezbahalara yollandığını iddia ediyor.
Yaşam hakkı savunucuları hükümetin koyunları korumak için kurtları öldürmesinin ikiyüzlü bir doğa politikasının ve ucuz popülizmin sonucu olduğunu iddia ederken; çiftçiler koyunlarını korumak için gerçekleştirilecek itlafı destekliyor.
Ancak kurtların koyunlara saldırdığı vaka sayılarının azlığı ve seyrekliği, dikkatleri hükümet yetkililerinin dile getirdiği ikinci hedefe çekiyor: Yasadışı kurt avını engellemek.
İtlaf, kurtların yoğun olarak yaşadığı ve avlandığı bir bölge olan Trysil’de gerçekleşecek. Avcılık ve küçükbaş hayvancılık bölge halkının ana geçim kaynakları.
Cinsiyetçilik ve avcılık bir arada: “Erkek adam kurt öldürür”
Bölgedeki pek çok araçta ve evin girişinde “Erkek adam kurt öldürür” (“Ekte Mannfolk Skyter Ulv”) çıkartmaları ve ilanları var. Kurt avcılığını desteklemek üzere başlatılan kampanyalara rastlamak da mümkün.
 
Bölgedeki kurt avı desteğinin temel motivasyonu, koyunları korumak olmadığı da aşikâr. Çiftçilerin ve avcıların doğal yaşam savunucularıyla çatıştığı nokta tam da bu. Geçtiğimiz sene yasa dışı avlanma nedeniyle bu bölgeden 6 avcının hapse atılmıştı. Yerli köylüler ve çiftçiler, kurt itlafına destek verirken, avcı arkadaşlarına da destek verdiklerini ifade ediyor.
Yasadışı avlanma değil, devlet eliyle itlaf
Ayrıca geçen sene, 11.000 Norveçli avcı da kurt avlamak için lisans başvurusunda bulunmuştu. Norveç’te her 700 avcıdan birine lisans düşüyor. Bu da yereldeki avcıların, kurt itlafının yasallaşmasını desteklemesine neden oluyor. Kararın, lisanslı olmayan avcıların avlanmasına karşı ciddi yaptırımlar içerdiği ise çok fazla kişi tarafından bilinmiyor.
KURTLARI ÖLDÜRMEYİN…
Ülkemizde referandum öncesi hükümeti destekleyen MHP ve MHP sempatizanları içinde geçerli bu başlık. Bunu neden yazıyorum. Bir duyumdan dolayı değil. Sadece bu ülkenin karanlığa gömülmesini isteyenlerin MHP üzerinden kirli oyunlarına devam etmeye çalışacaklarını düşündüğümden.
 
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.