SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğru düşünme …

Yazının Giriş Tarihi: 29.03.2017 19:55
 İnsan neyi, nasıl düşünür ve konuşursa öyle hisseder, herşeyi düşünce ile kontrol edebilirsiniz. Nasıl bakarsanız öyle görürsünüz. Aynı olay veya madde farklı açılardan farklı görünür. Bu sonuç doğaldır. Örneğin bir arabaya yandan bakan kapılarını görürken önünden bakan farlarını görür gibi ve farklı açılardan bakan bu insanların aynı şeyi görmedikleri için birbirlerini suçlamaları saçma olur.
      İnsanoğlu konuşmalarında pozitif (olumlu), mutluluk, huzur vs. kelimelerini içeren cümleler kullanıyorsa; bilinçaltı bu kelimeleri ifade eden düşünce ile dolar ve insan kendini gerçekten mutlu hisseder. Aksine; olumsuz kelimeleri düşünür, konuşmalarında kullanır ise gergin, uyumsuz, mutsuz bir kişi olur. Yani mutluluk veya mutsuzluk, huzur veya gerginlik tamamıyla insanın kendi elinde olan bir sonuçtur. Arkadaşlığın temelinde de bu vardır. Bu kelimeleri kendisi kullanamayan insan kullanan insanlarla beraber olduğu için mutlu olur buna arkadaşlık denir. Aslında her şey insanın kendi elindedir.
      Stresi kontrol edemeyen insanlaın yaşamları zamanla hastalan başlar. Aksine kontrol edilen stres yaşamı monotonluktan kurtarır, yaşamdan zevk almanızı sağlar, mutluluk verir. Kurtulmaya çalışmayın kontrol edin.
Davranış; Bir insan kendini diğerlerinden üstün hissediyorsa veya kimseyi sevemiyorsa, üstünlük kompleksi varsa nedeni esasen kendinde var olan aşağılık kompleksidir. Yani sıcaktan bunalan serinlemek ister, üşüyen ısınmak ister. Aşağılık kompleksi, üstünlük kompleksi içinde olmasına sebep olur.
     İhtiyaç; İnsan için önemli bir olgudur ve mutlaka gidermeye çalışır. Örneğin aç olan doymak ister. Yani bu yoksunluğu gidermeye çalışır. İnsan sevgi, dostluk, arkadaşlık, güven konularında açlığı (yoksunluğu) varsa mutlaka gidermeye çalışır. Eğer bu duyguları ailede, çevrede (okul dahil) bulamaz ise bulabileceği arkadaş grupları veya başka çevreler arar.
      Ait Olma; Önemli bir olgudur, kendini bir topluluğa ait hisseden topluluğun diğer üyeleri ile benzer tutumlar sergiler örneğin sigara alışkanlığı yoksa bile ortak davranış sergilemek uğruna aynen onlar gibi içmeye başlar. ( Atasözü : Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.) Herhangi bir konuda sorumluluk hissetmiyorsa mutlak nedenlerinden biri; kendini o ortama ait hissetmeme, doğru düşünememe, doğru yaşayamamadır.
      Beslenme; İnsan yaşamında çok önemlidir, enerji verir, bedensel mutluluğu sağlar. Örnek :  Üç beyaz ( tuz, şeker ve un ) yani karbonhidrat ağırlıklı beslenen bir insan hipoglisemin etkisi altına girer ve kendini nedensiz olarak yorgun, huzursuz (gergin), mutsuz hisseder.
     Nedeni : Bu maddeler vücuda girdiğinde pankreas bunları değerlendirmek için insülin salgılar, sindirim sonucunda yorgun düşen vücut, hipoglisemin etkisine girer ve insan kendini anlayamadığı bir şekilde yorgun ve huzursuz hisseder ve bu durumdan kurtulmak için yeniden aynı maddelere başvurur. Örneğin sınavlardan önce şeker ye denir, şeker enerjidir ancak vücut kendini çok kısa bir süre sonra, eskisinden daha fazla yorgun hisseder. Meyveler yemekten yarım saat önce veya 2 saat sonra yenmelidir. Yemekle birlikte yenen meyve sindirim sırasını bekler bu esnada mide asidi ile karşılaştığı için alkole dönüşür ve sonuçta hayatında hiç içki içmemiş insan bile sırf bu nedenle siroza yakalanır.
      Sinirlenme; Önemli bir yanlış, düşünce sonucudur. Aslında hiç kimse bir başkasının duygularını oluşturamaz, kişi kendi duygusunu oluşturur. Sinirleniyorsa kesinlikle gergin olduğu içindir, düşünürseniz aynı davranışı sergilediğiniz halde hiç kızmayan biri bir gün kızar, değişen nedir? Kendisidir.
      Yaşam; Sonsuzdur, son yoktur, son dediğimiz şey aslında yeni bir başlangıçtır. İnsan, Ruh ve Beden den oluşur. Tıp bilimi bunu kabul etmiş ve ruhbilimi (psikoloji) dalını açmıştır. Ruh bedeni kullanır ve bir süre sonra şu anki kavrayışımızın ötesinde bir boyuta (yeni bir yaşama ) geçer. Evren devam ettikçe yaşam devam edecektir.
      Başarısızlık;  Başarısızlık yoktur sadece sonuçlar vardır. Aslında her sonuç yeni bir başlangıçtır. Sonuçlar kişiye bir tecrübe kazandırmalı referans olmalıdır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.