SON DAKİKA
Hava Durumu

ANNELER 9 AY KARNINDA 1 ÖMÜR YÜREĞİNDE TAŞIR

Yazının Giriş Tarihi: 12.05.2020 18:33
Bilmek başka, hissetmek başkadır. Hayatımızı bildiklerimiz değil, hissettiklerimiz yönetir daha çok. His dünyamızın en değerli varlıklarıda annelerimizdir.
‘Anne!’ sözünü duyunca aklımızdan çok kalbimiz çalışır. Annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun. Annelerle ilgili  birkaç örnek vermek istiyorum. Annelerin şefkatli, merhametli olması tıpkı güneşe, havaya, suya ve toprağa benziyor değil mi? Toprak senin davranışına göre kendisini hazırlar, bir tohuma bin karşılık verir. Yeryüzünün bütün güzelliğini bağrında besler. Güller, bütün çiçekler ve canlıların anası topraktır. Çünkü insanoğlu da topraktan yaratıldı. Tekrar toprağa dönecektir. Bütün canlıların anası toprak en iyi sırdaşdır. Kimseye söz  söyletmedigimiz bu aciz bedenimizi de bağrına basıp iyi veya kötü kimseye bir şey söylemeyen bir aziz dosttur. Tıpkı bizi dokuz ay karnında ve bir ömür yüreğinde taşıyan annelerimiz gibi…
Annenin kötü evladı olmaz çünkü her evladı onun gözünde hâlâ bebektir. Yılda bir gün anneyi hatırlamakta neymiş seni bir ömür yüreğinde taşıyanı bir güne nasıl sığdırabiliyorsunuz? En sadık yar annedir, babadır toprak. Büyüklerimden duyduğum güneş açınca yetimin gömleği geldi derler. Evet baktığımız zaman doğru güneş gelince büyük, küçük, zengin, fakir ayırmaksızın herkesi kucaklar tıpkı annenin evlatlarına eşit olduğu gibi güneş nereye konarsa konsun güneş güneştir. O adaletli bir görev üstlenmiştir. Sevgili arkadaşlar bazen annelerimiz bizim istediğimiz gibi davranmayabilirler, bu annemizden kaynaklanan bir durum olmayabilir. Çünkü gül verirseniz gül alırsınız. Yapacağınız davranışlara göre karşılık olacaktır. Selamün aleyküm dediğimiz vakit karşılığı aleyküm selam olacaktır. Hayat tıpkı toprak gibidir ne ekersen onu biçersin. Eğer biçtiğini beğenmiyorsan ektiğine bak demişler. Siz hâlâ bir gün mü anneler günü kutlayacaksınız? Anneler bu dünyanın en şefkatli eli olduğu gibi öbür dünyanında aydınlığı olacaktır. Hz. Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav) efendimiz şöyle buyurmaktadır, "Cennet annelerin ayağının altındadır."
Onun için anne ve baba bizim için kıymetli varlıklardır. Bir gece uykusuzlugunu bile ödeyemeyeceğimiz kadardır anneler. Sevgili arkadaşlar güncel konular yüzünden, dünyalık duygular yüzünden bize ömrünü veren annelerimizi üzmeden, bildiği her şeyi öğreten aynı zamanda hayat öğretmenimiz annelerimiz baş tacımız olmalıdır. Bu vesileyle vatana, millet, inancımız dinimize hayırlı evlatlar yetiştiren bütün annelerimizin ellerinden öpüyorum, saygıyla, hürmetle sağlıklı bir ömür diliyorum yüce Allahtan.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.