SON DAKİKA
Hava Durumu

Sağlık Bakanlığı ve Tohum Otizm Vakfı işbirliği yaptı

Depremden etkilenen otizmli çocukların kesintisiz ve yoğun eğitimlerine devam edebilmesi için Sağlık Bakanlığı ve Tohum Otizm Vakfı işbirliğiyle Malatya'da Tohum Otizm Vakfı Destek Eğitim Konteyneri Projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında konteyner kentte otizmli çocukların ve gençlerin gelişimlerinin desteklenmesi planlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2023 11:02
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2023 11:02
https://www.yenisehiryorem.com/
Sağlık Bakanlığı ve Tohum Otizm Vakfı işbirliği yaptı

Türkiye'de otizmli çocukları erken tanı ve eğitimle topluma kazandırmak, otizmli çocuklar ve ailelerinin eğitim ve sağlık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla kurulan Tohum Otizm Vakfı, deprem bölgesindeki çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Vakıf, Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle Destek Eğitim Konteyneri Projesi'ni Malatya'da hayata geçirdi.  Projeyle, otizmli çocukların ve gençlerin özel eğitime ulaşmaları ve uygulamalı davranış analizi aracılığıyla gelişimlerinin desteklenmesi hedefleniyor.


 
Sadece otizmli çocuklar ve gençlerin gelişimlerini destekleyecek ve ruh sağlığı hizmetleri açısından takiplerini sağlayacak şekilde düzenlemeler yapılan proje kapsamında Malatya'da açılan destek eğitim konteyneri, ilk öğrencileriyle 31 Temmuz tarihinde buluştu. Konteynerde, uygulamalı davranış analizi alanında çalışan bir çocuk gelişim uzmanı rehberliğinde otizmli çocuk ve gençlere bireysel destek verilmesi ve 36 otizmli öğrenciye ulaşılması planlanıyor. Proje kapsamında Destek Eğitim Konteyneri'nde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ayrıca bir çocuk gelişim uzmanı da görev alıyor.


 
Hizmetten yararlanan tüm bireyler, Sağlık Bakanlığına bağlı çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenli takip ediliyor ve tedavi ihtiyaçları yerinde gideriliyor.
 Eğitim Konteyneri otizmli çocukların ve gençlerin gelişimini destekleyecek şekilde tasarlandı 
Otizmli bireylerin öğrenme ve gelişimlerini destekleyecek materyallerle donatılan destek konteynerinde yerde yumuşak kaplama, masalar ve sandalyeler, eğitim materyallerinin yerleştirilmesi için dolaplar, çocukların ortak oyun oynayabilecekleri oyun köşeleri, minderlerden oluşan dinlenme köşesi, çeşitli çocuk kitaplarından oluşan kitaplık, yapılan etkinliklerin asıldığı panolar, büyük kas becerilerin çalıştırılabileceği basket potası, toplar ve trambolin, okuma yazma çalışabilmeleri için yazı tahtaları, defter, kitap ve kalemler, serbest zamanlarında kullanabilecekleri çeşitli kutu oyunları da bulunuyor. 


 "Otizmli çocukların aynı konteynerde gelişimlerinin desteklenmesi ve sağlık hizmetine ulaşması için işbirliğimiz devam edecek" 
Depremlerin ardından bölgedeki otizmli çocuklara, ailelerine ve sahadaki gönüllü ekiplerine destek olmak için çeşitli çalışmalar yürüten Tohum Otizm Vakfı, depremden etkilenen otizmli çocukları ve ailelerini yalnız bırakmıyor. 
 Otizmli bireyler için günümüzde bilinen en etkili yolun erken, yoğun ve bilim temelli erken müdahale olduğu bilinciyle faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Burçak Karakaya, "Vakfımız, kurulduğu günden bugüne yaklaşık 760 bin otizmli çocuğun ve ailesinin yaşamına etki etti. Şubat ayında gerçekleşen depremlerin hemen ardından 'Depremden Etkilenen Otizmli Çocuklara Eğitim ve Teknoloji Desteği Projesi'ni hayata geçirerek farklı yaş gruplarındaki otizmli çocuklar ve ailelerinin ihtiyaçları olan teknolojik eğitim materyallerini ve eğitici oyuncakları ulaştırmak için çalıştık. Bölgede kurulan konteyner kentlerde, konteyner özel eğitim sınıf donanımları ve eğitimlerle yıkıcı depremlerin yaralarını sarmak üzere otizmli çocuklar ve aileleri için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sağlık Bakanlığı'na bu projede bizlere verdiği tüm destekler için çok teşekkür ediyoruz." dedi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.