SON DAKİKA
Hava Durumu

Telefon çalınca panik oluyor musunuz?

Telefon çaldığında panik olanlardan mısınız? Sebebi bu 'fobi' olabilir!

Haber Giriş Tarihi: 18.10.2023 23:19
Haber Güncellenme Tarihi: 18.10.2023 23:19
Kaynak: KAAN KOÇAK
Telefon çalınca panik oluyor musunuz?

Telefonunuz her çaldığında zıplıyorsanız ve bilinmeyen bir numara telefonunuzu aradığında aşırı tedirgin oluyorsanız, telefonofobiniz olabilir.

Telefonla aranma korkusu, eylem korkusundan veya telefona cevap verme düşüncesinden, telefonun gerçek zil sesi korkusuna kadar değişebilir. Zil sesi, konuşma, tepki verme ve sohbet etme zorunluluğuyla ilişkili düşüncelerle karakterize edilen bir dizi kaygıya neden olabilir.

Telefon fobisi olan bir kişide, birçoğu kaygı ile ortak olan çeşitli belirtiler görülebilir. Bu semptomlar midede gerginlik, avuç içlerinin terlemesi, hızlı kalp atışı, nefes darlığı, mide bulantısı, ağız kuruluğu ve titremeyi içerebilir.

Hasta panik, korku ve dehşet duyguları yaşayabilir. Sonuçta ortaya çıkan panik atakları ve stresi içerebilir. Bu olumsuz ve tedirgin edici belirtiler, hem telefon etme ve arama düşüncesi hem de bunu yapma eylemi tarafından üretilebilir.

Telefonofobiye sahip olanlar, bir telefon görüşmesi yapmak zorunda kaldıklarında kalp atışlarının arttığını, nefes darlığını, terlemeyi, mide bulantısını ve hatta tam anlamıyla panik ataklarını fark etmişlerdir. 

Herkesin bu fobiyle ilgili deneyimleri bu kadar aşırı olmasa da çoğu kişi sonuç olarak kaçınma davranışı yaşayacaktır. Bu fobiye sahipseniz, daha düzgün bir şekilde başa çıkmak için çalışabileceğiniz yollar vardır. İstesek de istemesek de bazen hepimiz telefonda konuşmak zorundayız ve bunu kabul etmek ilk adımdır.

Buradan hareketin sizin için daha kolay hale getirilmesi için çalışmak birçok farklı şekilde yapılabilir. Mesela telefonumu titreşimde bırakabilirsiniz. Böylece çaldığında zil sesi beni eskisi kadar ürkütmeyebilir.

HABER:KAAN KOÇAK

Kaynak: KAAN KOÇAK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.