SON DAKİKA
Hava Durumu

SPK'dan Geçici İşlem Yasağı Kararı: 19 Kişi Etkilendi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Peker Yatırım Ortaklığı AŞ. (PEKGY) pay piyasasında işlem yasağı getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2023 13:10
Haber Güncellenme Tarihi: 21.10.2023 13:10
Kaynak: Seçiniz
https://www.yenisehiryorem.com/
SPK'dan Geçici İşlem Yasağı Kararı: 19 Kişi Etkilendi

HABER / KAAN KOÇAK

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Peker Yatırım Ortaklığı AŞ. (PEKGY) pay piyasasında '6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 107'nci maddesinde yer alan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunduğu gerekçesiyle 19 kişi hakkında altı ay süreyle geçici işlem yasağı getirdi. Bu karar, SPK'nın 19 Ekim tarihli bülteninde yer almaktadır. İlgili SPK kanun maddesi şu şekilde ifade ediliyor:

*6362 sayılı SPK kanununun 107’nci maddesinde, işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı suçunun maddi unsuru ‘sermaye piyasası araçlarının alım ve satımını yapmak, emir vermek, emir iptal etmek, emir değiştirmek veya hesap hareketleri gerçekleştirmek’ olarak belirtilmiştir. Bu doğrultuda sermaye piyasası araçlarının fiyatlarının sağlıklı oluşumunu etkileyen herhangi bir işlem veya emir, yanıltıcı olarak değerlendirilebilir.

Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarının sağlıklı şekilde oluşmasına engel olan alım veya satım işlemleri, emirlerin verilmesi, emirlerin iptal edilmesi ya da değiştirilmesi hesap hareketlerinin piyasa kurallarına aykırı bir biçimde 'yanıltıcı bir izlenim uyandırıcı' olarak kabul edilebilir.

Yeni Düzenlemeyle 19 Kişiye Borsalarda 6 Ay Geçici İşlem Yasağı Getirildi

Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği'nin 5/1 ve 6/1 maddeleri gereği, Feridun Çavuşer, Fatih Mehmet Tuğlu, Elçin Yalçın, Oğuz Erel, Erdinç Atalay, Necmi Kaan Çavuşer, İsmail Özdemir, Ahmet Çölgeçen, İbrahim Ethem İçten, Asuman Kavak, Serdar Tunç, Pınar Erel, Satı Demircioğlu, Dursun Baranlı, Ahmet Kazan, Tarık Altınışık, Tolga Yalçınkaya, Serkan Tosun ve Atilla Uzunömeroğlu'na yarından itibaren borsalarda 6 ay süre ile geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.