SON DAKİKA
Hava Durumu

MSB'den F-16 görüşmelerine ilişkin açıklama

Milli Savunma Bakanlığı'ndan ABD ile süren F-16 görüşmelerine ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Haber Giriş Tarihi: 13.07.2023 11:26
Haber Güncellenme Tarihi: 13.07.2023 11:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenisehiryorem.com/
MSB'den F-16 görüşmelerine ilişkin açıklama

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından yapılan açıklamaya göre "Kanada'nın savunma sanayiinde ihracat kısıtlamalarını kaldıracağı" iddiasına yönelik soru üzerine, "Müttefiklerin birbirine ihracat kısıtlaması uygulaması, uygun ve kabul edilebilir değil. Bu NATO'nun güç ve etkinliğini de olumsuz etkilemektedir. Vilnius'taki Zirve'de alınan kararların ve yapılan görüşmelerin sonuçlarını önümüzdeki dönemde hep beraber takip edeceğiz" denildi.

TAHIL GİRİŞİMİ

Tahıl girişiminin uzatılmaması halindeki duruma ilişkin soruya, "Tüm konsantrasyonumuz tahıl girişiminin süresinin uzatılmasına yönelik çabalara yönlenmiş durumda. Bunun dışında bir çalışma söz konusu değil" ifadeleri kullanıldı.

"TAKVİMLENDİRMEYE YÖNELİK ÇALIŞMALAR ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE YAPILACAK"

Sözleşmeli erbaş, erlerle uzman çavuşların özlük haklarına yönelik soru üzerine MSB, personelin lehine tüm düzenlemeleri hayata geçirmek için ilgili bakanlıklarla koordineli çalışmaların devam ettiğini ifade ederken, "Suriye'nin kuzeyinde teröristler tarafından açılan tünellerin ABD'liler tarafından yıkıldığı" iddiasına ilişkin soru üzerine, şu açıklamalarda bulundu:

"Teröristlerin Suriye'nin kuzeyinde sınırımızdan belli bir mesafeye çekilmesi, kazdıkları tüneller dahil tüm tahkimatların imha edilmesi 2019 yılında imzalanan mutabakatlar gereği muhataplarımızın sorumluluğudur. Biz Türk Silahlı Kuvvetleri olarak tespit ettiğimiz tüm tahkimatlara yönelik gerekenleri yapıyoruz, muhataplarımızdan da mutabakat kapsamındaki sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz"

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias arasındaki görüşmelerde yeniden başlaması konusunda mutabık kalınan Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı'na yönelik takvime ilişkin soru üzerine, "Takvimlendirmeye yönelik teknik çalışmalar önümüzdeki dönemde yapılacak" denildi.

F-16 ALIM SÜRECİ

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İngiltere ile savunma sanayii alanındaki iş birliğine yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi. "ABD'den F-16 modernizasyonu ve tedarikine" ilişkin soru üzerine, "Her zaman ifade ettiğimiz gibi ABD tarafından somut adımlarla olumlu sonuç bekliyoruz" denildi.

"F-16'LAR İÇİN HER ZAMANKİNDEN DAHA UMUTLUYUM"

ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşmeye ilişkin detayları paylaşan da Cumhurbaşkanı Erdoğan, F-16'lar için umutlu olduğunu ifade ederek, "Sayın Başkanın özellikle bizlere ifade ettiği konu; onlarda da Kongre bağlayıcı olduğunu söylüyorlar. Kendisi elinden gelen her şeyi yapacağını bizlere söyledi. Takipçisi olacağım ve umutluyum dedi. Bizde de parlamentodan geçmesi gerekiyorsa, orada da Kongre'den geçmesi gerektiğini, zaman zaman bazen Demokratlardan, bazen Cumhuriyetçilerden engel çıktığını ifade etti. Sayın Başkan ve Dışişleri Bakanı bu konunun takipçisi olacağını izlere söylediler. Temennimiz odur ki bu süreç içinde olumlu bir neticeyi alırız. Ben de her zamankinden daha umutluyum" dedi.

"ERDOĞAN'IN HEDEFİ DOSTLARI ARTIRMAKTIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, F-16'ların alınması durumunda bunların Yunanistan'a karşı kullanılıp kullanılmayacağına yönelik soruyu yanıtladı. "Görüyorum ki birinci derece Türkiye'yi tanımıyorsunuz" diyen Erdoğan, "Biz bugün Miçotakis ile görüşme yaptık. Bizim düşman kazanmak gibi bir derdimiz yok. Erdoğan'ın hedefi düşmanları artırmak değil. Dostları artırmaktır. Bizim hedefimiz budur ve bugüne kadar biz hep bunu yaptık. Asla F-16'ların bu istikamette kullanılması gibi bir şey söz konusu olamaz. Bugüne kadar olmadığı gibi" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.