SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekliye zam oranı belli oluyor

TÜİK'in enflasyon rakamlarını açıklamasıyla birlikte milyonlarca vatandaş ne kadar zam alacağını merak ediyor. 4 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Geriye sadece 2 veri kaldı. Peki maaşlara refah payı artışı yapılacak mı? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 06.11.2023 10:59
Haber Güncellenme Tarihi: 06.11.2023 10:59
Kaynak: İHA
Emekliye zam oranı belli oluyor

Son açıklanan enflasyon rakamıyla beraber yüzde 29.40'lık artış şu anda belirlendi. İki aylık enflasyon farkını daha bekliyoruz. Burada enflasyon tahminlerinin revize edilmesiyle birlikte en düşük emekli, en düşük memur emeklisi maaşı merak konusu oldu.

En düşük emekli maaşı 7500 TL civarında. Asgari ücretle arasındaki skalaya bakacak olursak bunun 10 bin TL seviyesinde olması gerekiyordu. Yeni dönemde en düşük emekli maaşının çok daha fazla artırılmasını bekliyoruz. En düşük emekli maaşının 12.500 TL civarında olmasını bekliyoruz.

En düşük memur emeklisi maaş 9876 TL, 14 bin 800 TL civarında olmasını bekliyoruz.

"BÜYÜK REFORM OLACAK"

Öncelikle en düşük emekli maaşının kök maaşa sabitlenmesi gerekiyor. Bir kişinin asıl maaşı çok daha düşükken devlet bunu sübvanse edebiliyor. Bundan sonraki zamların karşılık bulabilmesi adına kök maaşların en düşük emekli maaşına sabitlenmesi büyük bir reform olacaktır. Bundan sonra alacakları oransal artışlar tam olarak maaşlarına yansıyabilecektir.

Temmuz ayında en düşük emekli maaşı 7500 TL seviyesinden artmamıştı. Sadece 6500 TL üzerinde kök maaşı olanlar bu zamdan faydalanabildi. 6 bin ve altında kök maaşı olanların ücretleri otomatik olarak 7500 TL'ye tamamlanıyordu.

Yapılacak olan oransal artışların en düşük emekli maaşına yansıtılabilmesi için burada kök maaşların en düşük emekli maaşı seviyesinde olması gerekiyor. Biz en düşük emekli maaşının 12500 TL seviyesine gelmesini bekliyoruz.

6 aylık enflasyonun yüzde 38'ler civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. En düşük emekli maaşına ara dönemde bir zam yapılmamıştı. Yüzde 50'nin üzerinde bir artış yapılırsa en düşük emekli maaşı 12500 TL civarına gelecektir. Bu enflasyonun çok üzerinde bir tutardır."

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.