SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakanlıktan gıda ile temas eden plastik malzemelere yeni düzenleme

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda ile temas eden plastik madde ve malzemelere ilişkin esasları, Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyum çerçevesinde yeniden belirledi.

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2024 10:28
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2024 10:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenisehiryorem.com/
Bakanlıktan gıda ile temas eden plastik malzemelere yeni düzenleme

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan "Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenleme, gıda ile temas eden plastik madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtım aşamalarında uyulması gereken kuralları belirliyor.

AB mevzuatında yapılan değişiklikler doğrultusunda güncellenen bu tebliğle, plastiklerin migrasyon testi koşulları da yeniden belirlendi.

Tebliğde yer alan değişiklikler arasında, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'nin yeni bilimsel görüşleri doğrultusunda gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretiminde kullanılmasına izin verilen bileşenlerin listesinde yapılan revizyonlar bulunuyor. Bazı bileşenlerin listeye eklenirken, bazıları ise kullanımına kısıtlama getirildi.

Bu kapsamda, gıda ile temas eden plastik madde ve malzemeleri üreten, ithal eden ve satan iş yerleri, söz konusu değişikliklere 1 Ocak 2026 tarihine kadar uyum sağlayacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.