SON DAKİKA
Hava Durumu

Aşk ve uyum aynı şey değil

Aşk ve uyum kesinlikle aynı kavramlar değil ama birbirine en çok karışan kavramlar.

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2023 16:57
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 16:57
https://www.yenisehiryorem.com/
Aşk ve uyum aynı şey değil

HABER / HANDAN EFE

Aşkla, uyum, aynı şey değil

Üstelik bu uyum denilen şeyin nasıl çalıştığı da meçhul. Birden fazla huyun ortak olması illa anlaşmayı sağlayacak diye bir şey de yok. Tartışılmaz bazı durumlar mesela, örneğin; çocuklar, etnik köken, din... İki insanın birbirinin arkadaşlığından hoşlanıp hoşlanmayacağını belirleyen çok az etken var.

Ama, bir şey var ki, o da uyumun bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilir: istek. İstek genelde diğer kişiyi çekici bulmakla birlikte başlıyor, biz ilişkiyi uzun süren bir şeye dönüştürmek istedikçe, uyumlu olmanın da yollarını bulmaya başlıyoruz gibi.

“Kişilik önemli ama kişilikler birbiriyle nasıl eşleşiyorlar, bunu bilen yok. İnsanlar bazen bir özelliği çekici bulur, bazen de tamamen başka şeylere çekilir. İlişkide biraz becerikli olmak, bu her zaman geliştirilebilir ve iki tarafa da yardım eder. Kişilikleri nasıl olursa olsun yardım eder.” Robert Epstein

Partnerinize aşık olmanız gerekir, evet ama daha önemlisi, o ilişkiyi istemeniz gerek. Hatta, herhangi bir ilişkiyi istiyor olmanız gerek. Aslında uyumla ve yürütmeye gönüllü olmakla ilgili belki de en önemli anahtar yürekli olup o ilişkiyi yürütmek için güzel niyetler beslemek. Aşkın bize öğrettiği 17 ders yazısını okumak için tıklayınız...

Aşk, bulduğunuz bir şey: Çekimin ise farklı DNA’lar üzerinde zaten meydana geldiği düşünülen bir durum. Uyum ve hoşlanma ise, yapabileceğiniz, üzerinde çalışabileceğiniz bir şey. Hatta o ilişkiyi istiyorsanız zorunda olduğunuz bir şey. Her ne kadar bazı insanlar birbirine daha çok benzese de, bu benzemeyen insanların ilişkilerinin yürümeyeceği ya da uyumsuz olacakları anlamına gelmiyor. Üzerinde çalışmak gerekiyor.

Aslında, uyumlu bir çift diye bir şey yok. Çoğu çift bazı konularda fikir ayrılığına düşer. Para, seks, çocuklar, zaman yönetimi... Farklılıkları nasıl yönettiğiniz ve değerlendirdiğiniz önemli. Eğer kimya tutuyorsa, geriye kalan her şey sadece kendinizi ve diğerlerini uyumlu olduğunuza ikna etmeniz. Ama zaten, uyumu kişilerin kendisi yaratabilir. Belki de 25 yıl sonra ruh ikizi olduğunuzu fark edersiniz ama edersiniz.

Evet, sahip olduğunuz flört kültürü, ne kadar uyumlu olduğunuzu anlamanız konusunda size pek yardımcı olmayabilir. Harcadığınız kısıtlı süre, ardından romantiklik çabaları, kaçamak görüşmeler... Uyumu ancak biriyle yaşadığınızda, seyahat ettiğinizde, hasta bir gün geçirdiğinizde, tatile gittiğinizde, birlikte yemek yediğinizde tanırsınız. Ve böyle zamanlar geçirdiğinizde, birbiriniz için mi yaratılmışsınız yoksa uzaktan yakından alakanız mı yok, anlarsınız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.