SON DAKİKA
Hava Durumu

Anayasa Değişikliği İçin Yeter Sayısı Kaç Olmalı? Kaç Oy Gerekir?

Anayasaya değişikliği konusu gündemden düşmüyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2023 22:24
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2023 22:24
Kaynak: ERTAN ADANA
https://www.yenisehiryorem.com/
Anayasa Değişikliği İçin Yeter Sayısı Kaç Olmalı? Kaç Oy Gerekir?

Anayasa değişiklikleri, Türkiye'de özel bir prosedüre tabidir. Anayasa'nın değiştirilmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde belirli bir yeter sayısının sağlanmasını gerektirir. Anayasa değişikliği için gerekli çoğunluğun belirlenmesi, mevcut yasalara dayanır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 600 milletvekili bulunmaktadır. Anayasa değişikliği teklifi, üye tamsayısının en az üçte biri olan 200 milletvekili tarafından yazıyla sunulabilir. Bu değişiklik teklifinin kabul edilmesi için ise meclisin üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun gizli oyu gereklidir, yani 360 milletvekili onay vermelidir.

Anayasa değişikliği teklifleri Genel Kurulda iki defa görüşülür ve kabul edilmesi için bu yeter sayısı gereklidir. Ancak Cumhurbaşkanı, bu değişikliklere ilişkin kanunları bir daha görüşülmek üzere Meclise geri gönderebilir. Meclis, bu kanunu üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu ile kabul ederse, Cumhurbaşkanı bu kanunu halkoylamasına sunabilir. 

Halkoylamasında Ne Olur? 

Halkoylamasına sunulan Anayasa değişikliklerinin yürürlüğe girebilmesi için halkoylamasında kullanılan geçerli oyların yarısından fazlasının kabul oyu olması gerekmektedir. Meclis, Anayasa değişikliklerinin halkoylamasına sunulması halinde, hangi hükümlerin birlikte, hangilerinin ayrı ayrı oylanacağını da karara bağlar. Halkoylamaları, milletvekili genel ve ara seçimlerinin yanı sıra mahalli genel seçimlere katılımı sağlamak için yasalara uygun olarak para cezaları da dahil olmak üzere gerekli tüm önlemler alınır.

Sonuç olarak Anayasa değişikliği için gereken yeter sayısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulunan milletvekilleri tarafından belirlenir ve bu değişikliklerin kabul edilmesi özel prosedürlere tabidir. 

HABER:ERTAN ADANA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.