SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarım ve Kırsal Kalkınmaya toplam 87,2 milyon Euro destek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Bursa İl Koordinatörlüğü, yatırımcıların bekledikleri IPARD II Programı 3. çağrı ilanına çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2017 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2017 17:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenisehiryorem.com/
Tarım ve Kırsal Kalkınmaya  toplam 87,2 milyon Euro destek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Bursa İl Koordinatörü Ömer BERKSUN, TKDK tarafından IPARD II'nin süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimi sektörlerine yönelik sunulacak projeler için 164 milyon 706 bin Euro destek bütçesi ayrıldı. Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi için ise 87,2 milyon Euro hibe verileceğini belirtti.

 
 İl Koordinatörü Berksun , “Yatırımcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak mali desteğin kaynağı AB ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla oluşturulan IPARD Programı fonundan oluşuyor. "Kamu kaynağı" olarak da adlandırılan bu destek tutarı geri ödemesiz olarak yatırımcılara kullandırılacaktır. Bu desteklerle hayata geçirilecek olan projeler Bursa ekonomisinin canlanmasına katkı sağlayacak aynı zamanda istihdam sayısını artıracaktır. Bursa’da 2013 yılından itibaren 7 çağrı ilanına çıkan TKDK, ilk 7 çağrı sonucunda ilimizde  tamamlanan 220 proje yatırımının toplam tutarı 220 milyon TL olup bunun uygun olan 150 milyonluk kısmı için 81,9 milyon TL‘si hibe olarak kullandırılmıştır. Bu 220 proje sonucunda 1200 kişinin istihdamı sağlanmıştır. Bu çağrı kapsamında desteklenecek yatırımları saymak gerekirse; "Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbirindeki süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimi sektörlerine yönelik sunulacak projelerin toplam yatırım tutarının uygun harcama kalemleri için 164 milyon 706 bin Euro destek bütçesi ayrıldı. Bu yatırımlar için yüzde 40 ila 70 oranında destek sağlanacaktır. Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve İş Geliştirme Tedbirindeki bitkisel üretim, arıcılık üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, zanaatkârlık ve katma değerli ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ile yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik sunulacak projelere ise 87 milyon 239 bin Euro hibe sağlanacak. Bu projeler için yüzde 55 oranında destek verilecek.” şeklinde açıklama yaptı.
Ayrıca Sayın Berksun başvuru yapmak isteyenleri İl Koordinatörlüğüne davet etti ve başvuru için gerekli bilgiyi iletişim uzmanından almaları gerektiğini vurguladı.SON BAŞVURU TARİHLERİ
Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi ve iş geliştirme tedbiri proje başvuruları 12 Şubat - 12 Mart'ta online alınacak. Başvurular, online başvurunun çıktısı ve diğer istenen belgelerle ilgili kuruma teslim edilecek.
 
Tarımsal İşletmelerin fiziki varlıklara yönelik yatırımlar tedbirindeki başvuruların kabulü ise 1 Mart - 2 Nisan'da online yapılacak. Dokümanlar 5 Nisan Perşembe gününe kadar teslim edilecek. Başvurularda yatırım süreleri en fazla 18 ay olarak planlanacak. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.