YENİŞEHİRLİ SÜT ÜRETİCİSİNE 7 MİLYONLUK DESTEK

Yenişehir 30 Kasım 2022 12:31
Videoyu Aç YENİŞEHİRLİ SÜT ÜRETİCİSİNE 7 MİLYONLUK DESTEK
A
a

Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, süt üreticilerine analiz ve süt destekleme bedellerinin önümüzdeki günlerde ödeneceğini açıkladı.

Yenişehir Süt Üreticileri Birliği'ndeki laboratuarda ürettiği sütün analizini yaptıran üreticilerle
süt destekleme bedeli almaya hak kazanan üreticilere destekleme bedellerinin hafta sonuna kadar ödenmesi bekleniyor. Üreticiler toplam 7 milyon liranın üzerinde destek alacaklar.
Süt üreticilerinin son günlerde para kazanmaya başladığını ifade eden Tuna, maliyet ve kazanç dengesinin bozulmamasını umduklarını kaydetti. Tuna, 15 Kasım tarihinden itibaren geçerli olmak üzere sütün litresinin 10 liraya yükseltildiğini hatırlattı.
  
Tuna, "A sınıfı süte 5 kuruş, B sınıfı süte 2 kuruş, C sınıfı süte ise litre başına 1 kuruş devlet desteği veriliyor" dedi.

 
Ürettiği sütlerin analizlerini yaptıran üreticilerle süt destekleme bedeli almaya hak kazanan üreticiler devlet desteklerinin ödenmesini bekliyorlar. Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, ödemelerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hafta sonuna kadar yapılmasını beklediklerini açıkladı.
Temmuz, ağustos ve eylül aylarına ait süt destekleme icmallerinin askıdan indirildiğini belirten Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, "Soğutulmuş ve Birlik üzerinden pazarlanan sütlerin litresine 50 kuruş, soğutulmuş sütün litresine 30 kuruş, sıcak süt olarak pazarlayan üreticilerimize ise litre başına 10 kuruş devlet desteği veriliyor. Yenişehir'de toplam 917 süt üreticimiz bu 3 aylık dönem için toplam 6 milyon 357 bin lira destek alacak" diye konuştu.

"ANALİZ DESTEKLERİ DE ÖDENECEK"

Öte yandan, 2021 yılının ekim, kasım ve aralık aylarıyla bu yılın ocak, şubat ve mart aylarına ait analiz desteklemeleri listelerinin askıdan indirildiğini söyleyen Tuna, "A sınıfı süte 5 kuruş, B sınıfı süte 2 kuruş, C sınıfı süte ise litre başına 1 kuruş devlet desteği veriliyor. Yenişehir'de toplam 616 üreticimize 774 bin 968 lira 63 kuruş destek ödemesi yapılacak" dedi.

"ÜRETİCİMİZ PARA
KAZANMAYA BAŞLADI"
Süt üreticilerinin son günlerde para kazanmaya başladığını ifade eden Tuna, maliyet ve kazanç dengesinin bozulmamasını umduklarını kaydetti. 15 Kasım tarihinden itibaren geçerli olmak üzere sütün litresinin 10 liraya yükseltildiğini hatırlatan Tuna, "Süt üreticilerim son zamlarla ve devlet destekleriyle rahat bir nefes almaya başladı. Maliyet ve kazanç dengesi bu düzeyde devam ederse üreticimiz daha fazla üretmek için daha fazla çalışacak, yatırım yapacaktır" diye konuştu.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat