Yenişehirli çiftçiye ekim nöbeti uyarısı

Yenişehir 23 Kasım 2021 15:53
Videoyu Aç Yenişehirli çiftçiye ekim nöbeti uyarısı
A
a

Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, en üst düzeyde verim alınabilmesi için, aynı tarlada 4 yıl içinde 4 farklı familyaya ait ürünlerin yetiştirilmesi gerektiği belirttiler.

Yenişehir ilçesinde çiftçilerin ekim nöbeti uygulamasına yeteri derecede duyarlılık göstermeleri istendi. En üst düzeyde verim alınabilmesi için, aynı tarlada 4 yıl içinde 4 farklı familyaya ait ürünlerin yetiştirilmesi gerektiği belirtildi.

     Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, çiftçiler arasında münavebe olarak bilinen ekim nöbetinin bilinçli biçimde uygulanmasının ölçütlerini anlattılar.

     Çiftçilerin daha çok 2 yıl arayla farklı ürün yetiştirmeyi doğru bulduğunu söyleyen yetkililer, gerçekte 4 yıl içinde 4 farklı familyaya ait ürünlerin yetiştirilmesi gerektiğini vurguladılar. Bir tarlada her yıl aynı ürünün yetiştirilmesinin toprağın fakirleşmesine ve o ürüne ait zararlı organizmaların artmasına neden olduğunu belirten yetkililer, "Bunun sonucu olarak, topraktaki bazı mikro elementler azalır, toprağın biyolojik yapısı bozulur. Toksik salgıların artması sonucuysa verim ve kalitenin düşmesine neden olan toprak yorgunluğu ortaya çıkar" dediler.

 

AYNI FAMİLYADAN ÜRÜNLER EKİLMEMELİ

     Çiftçilerin ekim nöbetine aynı familyadan ürünleri dahil etmelerinin en önemli hataları olduğunu dile getiren yetkililer, "Çiftçiler ilk yıl domates, ikinci yıl biber dikiyorlar. Üçüncü yıl ise başa dönüp gene domates, dördüncü yıl ise fasulye ekiyorlar. Bu ürünlerin tümünün farklı familyaya ait olduğunu sanıyorlar. Oysa domates de, biber de aynı familyadan, yani patlıcangiller familyasındandır. Aynı familyadan ürünlerin art arda, yani bir yıl arayla yetiştirilmesi ekim nöbeti sayılamaz" dediler.

     Çiftçinin bu yöntemle ekim nöbeti yaptığının söylenemeyeceğini ifade eden yetkililer, ekim nöbetinin 4 yıl üzerinden ve farklı familyalardan ürünlerle yapılması gerektiğini kaydettiler. Yetkililer, "Örneğin, birinci yıl buğdaygillerden buğday ya da arpa, ikinci yıl baklagillerden fasulye ya da bakla, üçüncü yıl papatyagillerden ayçiçeği, dördüncü yıl ise patlıcangillerden domates ya da biber yetiştirilebilir. 4 yıllık süreç boyunca ürünlerin familyalarına göre sıralanarak yetiştirilmesiyle doğru bir yol izlenmiş olur" diye konuştular.

 

"EKİM NÖBETİ VERİMİ ARTIRIR"

     Aynı bahçe ya da tarlada belirli bitkilerin, belirli bir sıraya göre arka arkaya yetiştirilmesiyle ekim nöbetinin gerçek anlamda uygulanabileceğini vurgulayan yetkililer sözlerini şöyle sürdürdü: "Farklı bitkilerin birbirini izleyerek yetiştirildiği bu yöntem, hem toprak hem de bitki açısından birçok yararlar sağlıyor. Her bitkinin topraktan farklı miktarda besin elementleri aldığı unutulmamalıdır. Ekim nöbeti uygulanınca üründe verim artar, çünkü topraktan besin elementlerinin sarfiyatı daha dengeli olur."

 

"HASTALIK VE ZARARLILAR AZALIR"

     Ekim nöbeti uygulamasıyla hastalık ve zararlıların da azalış göstereceğine işaret eden yetkililer sözlerini şöyle tamamladılar: "Ekim nöbetinde farklı familyalardan bitkilerin devreye girmesiyle zararlıların zarar yapması önlenir. Örneğin, ayçiçeğinde etkili olan canavarotu denilen parazit yaşam alanı bulamaz. Çünkü bu parazit ihtiyaç duyduğu ürünü, 4 yılda bir o tarlada bulabilecektir. Yine, buğdayı etkileyen başta süne olmak üzere hastalık ve zararlılar da o toprakta en aza inecektir."Kaynak : ÖZEL HABER/ERHAN KOÇAK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı