Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİLER PATATES EKİMİNE BAŞLADI

Yenişehir 4 Mart 2021 11:37
Videoyu Aç YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİLER PATATES EKİMİNE BAŞLADI
A
a

Geçen yıl tohumluk mısırdan beklediği kazancı elde edemeyen Yenişehirli çiftçiler, bu yıl patates ve bezelye ekimine yöneldiler. Önceki gün patates ekimi için tarlalara inen çiftçiler, 4 ay sonra yapacakları hasattan her şeye rağmen umutlu olduklarını belirttiler.

ÖZEL HABER:ERTAN ADANA

"ÇİFTÇİ, 'BİR UMUT' DİYEREK ÜRETİYOR"


Yenişehir Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Ayhan Ay, Yenişehirli çiftçilerin önceki gün patates ekimlerine başladıklarını belirtti. Geçen yıl tohumluk mısırdan umduğu kazancı elde edemeyen çiftçilerin, bu yıl patates ve bezelye ekimine yöneldiğini anlatan Ay, "Geçen yıl, 2 bin 500 dönüm olarak gerçekleşen patates ekim alanlarının, bu yıl 3 bin 500 dönüm alana ulaşması bekleniyor. Benzer bir artış bezelye ürününde de görülüyor. Geçen yıl 6 bin dönüm alana ekimi yapılan bezelye ürününün bu yıl 10 bin dönüm alana kadar genişleyeceğini tahmin ediliyor" dedi.

"GEÇEN YIL KAZANÇ SAĞLAYAMADIK"

     2020 yılında patates yetiştiricilerinin ürünlerini 80 ile 100 kuruş arasında değişen fiyatlardan tüccara satabildiğini anlatan Ay, önceki yıl ise patatesin kilosunun 1,5 lira ile 2 lira 25 kuruş arasında değişen fiyatlardan işlem gördüğünü hatırlattı. Bu yıl ürünün kilosuna 2 liraya kadar alıcı çıkmasını beklediklerini ifade eden Ay, "Tersi durumda gene para kazanamayız" diye konuştu. Çiftçinin üretmekle ilgili herhangi bir sorununun bulunmadığına işaret eden Ay, pazar sıkıntısının giderilmesiyle birlikte çiftçinin emeğinin karşılığını alacak kadar para kazanıp yüzünün güleceğini sözlerine ekledi. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı