Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİLER MISIR EKİMİNE YÖNELDİ

Yenişehir 5 Mayıs 2021 13:51
Videoyu Aç YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİLER MISIR EKİMİNE YÖNELDİ
A
a


Özel Haber: Mustafa EFE

Yenişehir'de şekerpancarından umduğunu bulamayan çiftçiler, birkaç yıldır tohumluk mısır üretimine yöneldiler. Tohum ekilen toplam alanlar 25 bin dönüme kadar yükselirken, şekerpancarı ekilen alanlar ise giderek daralıyor.
    Yenişehir Ziraat Odası Başkanı ve İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Sadi Aktaş, şekerpancarı ekilen alanların 800 dönüme kadar gerilediğine dikkat çekti. Mısır ekili alanların ise 25 bin dönüme ulaştığına işaret eden Aktaş, "Çiftçilerimiz şekerpancarından beklediği kazancı elde edemiyor. Her sezon mısır ekimine yönelen çiftçi sayımız artıyor" dedi.


    
Türk Şeker'in bu durumu tersine çevirmek için pancar alımlarında fiyatın belirlenmesinde rol oynayan şeker oranını 12'de sabit tuttuğunu hatırlatan Aktaş, "Türk Şeker şekerpancarı ekimini özendirmek amacıyla desteklerini de artırdı. Her türlü imkanı sağlıyor. Çiftçilerimizin şekerpancarı ekiminden uzaklaşmamasını istiyoruz" diye konuştu.


    
Yenişehir'de üretilen şekErpancarlarının Susurluk Şeker Fabrikası'na gönderildiğini anlatan Aktaş, bu fabrikanın ürün alımlarının giderek azaldığını vurguladı. Aktaş şunları kaydetti: "Susurluk Şeker Fabrikası, üretim azaldıkça Eskişehir'den getirdiği ürün miktarı da artıyor. Bizim bölgemizden ürün alması planlanan fabrika, Eskişehir'den ürün getiriyor. Bu fabrikanın ayakta kalması, üretimine devam etmesi gerekiyor. Bunun için Yenişehir'in yanı sıra Karacabey, Kemalpaşa ve İnegöl çiftçilerinin de şekerpancarı ekiminden vazgeçememesi gerekiyor. Çiftçilerimizden şekerpancarından vazgeçmemelerini istiyoruz."

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı