YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİLER BUĞDAY EKİMİNE BAŞLADI

Yenişehir 23 Kasım 2022 11:56
Videoyu Aç YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİLER BUĞDAY EKİMİNE BAŞLADI
A
a

Yenişehirli çiftçiler, geç kalır düşüncesiyle yağmurları beklemeden zorunlu olarak buğday ekimlerine başladılar.

EKİM SEZONUNU KAÇIRMAMAK İÇİN
Bu aylarda gerçekleşmeyen sonbahar yağmurlarına rağmen ekim sezonunu kaçırmak istemeyen Yenişehirli çiftçiler, buğday ekimlerine başladılar. Çiftçiler, traktörlerle havalandırdıkları toprağı uygun hale getirdikten sonra buğday tohumlarını ekiyorlar.
 
"SONBAHAR YAĞIŞLARI GEÇ KALDI"
Her yıl kasım ayının ilk haftasında ekimlere başladıklarını belirten Yenişehir Mahmudiye Köyü Muhtarı Mustafa Özgöven, "Ancak bu yıl beklenen mevsim normallerindeki yağışlar gelmedi. Sezonu kaçırmamak için mecburen buğday ekimlerimizi yaptık" dedi.
 
"YAĞIŞLAR REKOLTEYİ BELİRLEYECEK"

Geçen yıl tarlasında ayçiçeği yetiştirdiğini önceki yıl ise buğday ektiğini belirten Muhtar Özgöven, "Dönüme önceki yıl 400 kilo ürün almıştım. Bu yıl ise buğdayın yetişmesine uygun hava koşulları oluşursa, gereken miktarda kar ve nisan yağışları gerçekleşirse 600-700 kilolara kadar çıkabiliriz" dedi.
 
Mahmudiye Muhtarı Mustafa Özgöven
, "Rabbim bütün çiftçilerimizin yardımcısı olsun bol bereketli bir sezon nasip etsin" diye konuştu.
 
Bu aylarda gerçekleşmeyen sonbahar yağmurlarına rağmen ekim sezonunu kaçırmak istemeyen Yenişehirli çiftçiler, buğday ekimlerine başladılar. Çiftçiler, traktörlerle havalandırdıkları toprağı uygun hale getirdikten sonra buğday tohumlarını ekiyorlar.
Tarımsal üretimin doğrudan doğruya hava koşullarına bağlı olduğunu ifade eden Yenişehir Mahmudiye Muhtarı Mustafa Özgöven buğday ekiminin her yıl kasım ayının ilk haftası başladığını en geç Aralık 15'e kadar devam ettiğini belirtti. Özgöven sözlerini şöyle sürdürdü: "Fakat bu sene yağışların olmamasından dolayı yerler kuru, tav yok. Kimi çiftçilerimiz yerlerini sürdü, tırmıkladı, hazırladı. Şu an yağmuru bekleyenler de var, bekleyemeyip ekenler de var, geç oluyor diye fakat kışa gidiyoruz. Bir an önce ekilse daha iyi olur diye düşünenler ekiyor. Geçen sezon havaların fazla yağışlı gitmemesi yağışların zamanında denk gelmemesinden dolayı bilhassa kırsal alanda ekim yapan komşular dönüme 300-400 kilo gibi bir verim aldılar. Bu 300-400 kiloluk verim de ancak maliyetleri karşılıyor. İnşallah bu yıl yağmurlar biraz fazla olur ektiğimiz buğdayın karşılığında 600-700 kilo civarları ürün alırız. Kırsal arazilere sahip komşular ise 500 kilo rekolteye kadar çıkar ve 3-5 kuruş para kazanır diye düşünüyoruz. Rabbim bütün çiftçilerimizin yardımcısı olsun bol bereketli bir sezon nasip etsin."
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat