Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

Yenişehirli çiftçi yine umduğunu bulamadı

Yenişehir 14 Ağustos 2021 15:33
Videoyu Aç Yenişehirli çiftçi yine umduğunu bulamadı
A
a

Yenişehirli çiftçiler hasat ettikleri salçalık domatesleri önceki gün pazara sundular. Tüccarın ürünün kilosuna 80 kuruş fiyat biçmesi karşısında hayal kırıklığı yaşadılar.

ÖZEL HABER : KAAN KOÇAK
"MALİYET ARTIŞI HIZLA SÜRÜYOR"    
Son yıllarda bekledikleri kazancı sağlayamayan Yenişehirli çiftçiler, salçalık domates satışından da umduklarını bulamadılar. Yaklaşık 10 bin dönüm alana ekimi yapılan salçalık domatesin son yıllarda fiyatının tüccara satış fiyatının yükselmediğini belirten Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, "4 yıl önce 1 liradan satışı yapılan salçalık domatesin kilosu bu yıl 80 kuruş. 4 yıl önce 85 lira olan gübrenin çuvalı, bu yıl 240 lira. Nasıl olacak bu iş?" diye sordu. "TEK ÇARE PLANLI ÜRETİM MODELİ"
Tarımda planlı üretim modeline dikkat çeken Aktaş, sahada uygulanabilir bir planlı üretim modelinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Aktaş, "Çiftçimizin alın terinin karşılığını alabilmesi planlı üretimden geçiyor. Ülke genelinde bir ürünün ne kadar alanda yetiştirileceği iç piyasa ve ihracatın ihtiyacı göz önüne alınarak belirlenmelidir. Planlama kapsamında üretim yapan çiftçilere destek desteği verilmelidir" diye konuştu.

 

 Yenişehirli çiftçiler, salçalık domatesten de bekledikleri kazancı elde edemediler. Önceki gün tarlalara girip sezonun ilk salçalık domates hasadına başlayan çiftçiler, tüccarın kilosuna 80 kuruş biçtiği üründen umdukları kazancı elde edemediler.  Geçen yıllara göre tarımsal faaliyetlerde en önemli unsurun artan maliyetler olduğuna dikkat çeken Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, "Maliyetler hızla yükselirken, çiftçinin ürününün bedeli ya aynı yerinde sasıyor ya da geriliyor. Örneğin, 2017 yılında tüccara kilosunu 1 liraya sattığımız salçalık domates, önceki günkü ilk satışlarda 80 kuruştan işlem gördü. Bu 4-5 yıl içinde gübreden mazota birçok kalemde maliyetler birkaç kat arttı. Bu işin içinden nasıl çıkılacağına yönelik planlamalar yapılmalıdır" dedi."PLANLI ÜRETİM MODELİUYGULANMALI"
 Piyasaya sunulan ürün miktarının satış fiyatlarını belirlediğini ifade eden Aktaş, planlı üretim modeline dikkat çekti. Sahada uygulanabilir bir planlı üretim modelinin geliştirilmesini isteyen Aktaş, "Çiftçimizin alın terinin karşılığını alabilmesi planlı üretimden geçiyor. Ülke genelinde bir ürünün ne kadar alanda yetiştirileceği iç piyasa ve ihracatın ihtiyacı göz önüne alınarak belirlenmelidir. Planlama kapsamında üretim yapan çiftçilere destek desteği verilmelidir" diye konuştu.


 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı