Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş: 'Devlet çiftçisine sahip çakmalıdır'

Yenişehir 21 Haziran 2022 13:57
Videoyu Aç Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş: 'Devlet çiftçisine sahip çakmalıdır'
A
a

Yenişehir Ziraat Odası tarafından düzenlenen basın açıklamasında artan maliyetlerle sulama giderlerine dikkat çekildi.

MALİYETLER HIZLA  ARTIYOR
Son zamanlarda artan tarımsal maliyetlerle önceki gün açıklanan sulama suyu zammına tepki amacıyla bir basın açıklaması düzenlendi. Yenişehir Ziraat Odası'nın düzenlediği basın açıklamasında tarım maliyetlerinin yükünün arttığı vurgulandı.

 
"DEVLET DESTEĞİ BEKLİYORUZ"
Yenişehirli çiftçilere seslenen Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, mazottan gübreye, ilaçtan tarımsal sulamaya kadar her kalemde durdurulamayan maliyetleri karşılayamadıklarını belirtip "Devletimiz üreten çiftçisine sahip çıkmalı, destek olmalıdır" dedi.
 
"ÇİFTÇİ SAYISI AZALACAK"
Çiftçinin her şeye rağmen üretmeye devam ettiğini ifade eden Aktaş, "Çiftçimiz para kazanamıyor. Böyle giderse gelecek yıllarda çiftçi sayısı hızla azalacak. Ülkemiz topraklarında üretim azalınca 84 milyonu nasıl doyuracağız?" diye konuştu.
 

 
Tarımsal maliyetlerdeki artışlar yüzünden zor durumda kalan çiftçiler, bir basın açıklamasıyla sorunlarını ve taleplerini dile getirdiler. Yenişehir'de Ziraat Odası tarafından düzenlenen basın açıklamasında çiftçinin her geçen gün daha da zor duruma düştüğü vurgulandı.
     Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş yaptığı konuşmada, çiftçilerin maliyetleri karşılayamadığını söyledi. Aktaş, "Çiftçimiz her türlü olumsuz şartlara rağmen üretmeye devam eediyor. Örneğin sezonun başlangıcından bu yana çiftçi para kazanamadı. Bu sezon da zararla kapanırsa gelecek yıllarda çiftçilik yapacak insan sayısı çok azalacak. Ülke topraklarımız ekilip biçilmezse 84 milyonu nasıl doyuracağız?" dedi.

"ÇİFTÇİMİZ HALKIMIZI AÇ BIRAKMADI"
Koronavirüs pandemisiyle birlikte dünya genelinde gıdanın ne denli önemli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını hatırlatan Aktaş, "Ama üreticilerimiz Türk halkını aç bırakmadı. Zor günde de üretti. Bugün ise zor durumda olan üreticimizdir, bu zor günümüzde devletimizin elini uzatmasını bekliyoruz" diye konuştu.


"ÇİFTÇİ PARA KAZANAMADI"

Yenişehir'de bezelye, çevre il ve ilçelerdeyse üretilen kirazlardan kazanç sağlanamadığının altını çizen Aktaş sözlerini şöyle sürdürdü:
"Geçen yıl bezelye 6-7 liraya satıldı. Bunun 3 lirası işçilik gideriydi ve mazot 7 liraydı. Bugün mazot 30 lira ancak bezelyenin fiyatı geçen yılki gibi 6-7 lirayı geçmedi. Ayrıca diğer meyvelerde de maliyetle kazanç arasında makas giderek açıldı. Dünyada aç kalma korkusu, gıdaya ulayamama endişesi hâlâ devam ediyor. Yoğun nüfusa sahip ülkeler diğer ülkelerin topraklarında yetiştirdiği temel gıda maddesi olacak ürünleri geleceğe dönük olarak depoluyor. Bu depolama sistemlerini kuruyor. Ülkemizdeyse tam tersine bizim çiftçimiz üreteceğim derken yükselen maliyetler engel oluyor. Devletimiz bir an önce bu soruna el atmalı ve yapılması gerekenleri planlayıp uygulamalıdır."


"MALİYET ARTIŞLARINI KARŞILAYAMIYORUZ"
Yenişehir'deki basın açıklamasına destek amacıyla ilçeye gelen İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik de tarımsal üretim yapan çiftçinin bu maliyetler altında ezilmemesi için gereken önlemlerin alınmasını istedi. Çelik, çiftçinin bugüne kadar her türlü zorluğa rağmen üretimden vazgeçmediğini ancak gelinen noktada para kazanmasının mümkün olmadığını vurguladı.

 
Kaynak : ÖZEL HABER / ERHAN KOÇAK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat