Yenişehir süt analizi için gün sayıyor

Yenişehir 13 Ekim 2021 15:09
Videoyu Aç Yenişehir süt analizi için gün sayıyor
A
a

Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği'nde kurulan laboratuarda yapılacak süt analizleriyle ilgili toplantı düzenlendi.

SÜT ANALİZLERİ ARTIK YENİŞEHİR'DE YAPILACAK
Bölge Birliği statüsü kazanan Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği'ne, geçen haziran ayında sütteki protein ve yağ oranlarını belirleyecek olan bir laboratuar kurulmuştu. Laboratuara Bursa, Adapazarı, Kocaeli ve Bilecik'te üretilen sütlerden numuneler getirilip protein ve yağ oranları belirleneceği açıklanmıştı. Önceki gün Tarım ve Orman Bakanlığı'nda gerçekleştirilen toplantıda, ülke genelinde bazı bölgelerde kurulan laboratuarların faaliyete geçirilmesi ele alındı.

"YENİŞEHİR LABORATUARI FAALİYETE BAŞLIYOR"
Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, Ankara'daki toplantıya Tarım ve Orman Müdürlerinin katıldığını belirtti. Tuna, sistemin nasıl çalışacağının anlatıldığı toplantıda yapılan değerlendirmeler sonucunda analiz yaptıran süt üreticilerine ek prim desteği verilmesinin kararlaştırıldığını söyledi. Tuna, Afyon'da yapılacak ikinci toplantıya ilçe müdürlerinin katılacağını ve ardından süt analiz laboratuarlarının faaliyete geçirileceğini kaydetti.

Kurulduğu günden bu yana önemli çalışmalara imza atan Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği'ne Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kararıyla bir laboratuar kuruldu. Laboratuara Bursa, Adapazarı, Kocaeli ve Bilecik'te üretilen sütlerden numuneler getirilip protein ve yağ oranları belirlenecek. Türkiye genelinde toplam 22 ayrı bölgede kurulan laboratuarların çalışma programlarının belirlendiği toplantı düzenlendi. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndaki toplantıda sistemin nasıl çalışacağı anlatılırken, yapılan değerlendirmeler sonucunda analiz yaptıran süt üreticilerine ek prim desteği verilmesi kararlaştırıldı.


 
ANALİZLER BAŞLIYOR
     4 ayrı ilde üretilen sütlerin Yenişehir'deki laboratuarda analizlerinin yapılarak protein ve yağ oranlarının tespit edileceğini ifade eden Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, bu analizlerin önümüzdeki yıldan itibaren 3 ayda bir yapılacağını açıkladı. 2023 yılından itibaren ise süt analizlerinin ayda bir kez gerçekleştirileceğinin altını çizen Tuna, "Yenişehir Süt Birliği'nin hizmet binasında Bölge Laboratuarı'nın kurulumunu tamamladık. 4 ilde üretilen sütlerin numuneleri Yenişehir'e getirilecek. Süt analizlerinin Yenişehir'de yapılmasına, Afyon'da düzenlenecek toplantının ardından başlanacak" dedi.
     Bu tür laboratuarların Türkiye genelinde toplam 22 ayrı bölgede kurulduğunu söyleyen Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, "Bu laboratuarlardan biri de ilçemizde kuruldu. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kararıyla kurulan laboratuarda sütler A, B ve C olarak adlandırılıp sınıflandırılacak ve bu sınıflandırmaya göre litre başına ödenen devlet destekleri belirlenecek" dedi.
     Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği'nin kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği yenilikçe çalışmalarının dikkat çektiğini ifade eden Tuna, analizlerin ilçede yapılacak olmasının mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Tuna, süt üreticilerine yönelik gerçekleştirdikleri girişim ve projeleri sürdüreceklerini kaydetti.


Kaynak : ÖZEL HABER/ERTAN ADANA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı